Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бели пари за черни дни"

Какви спестявания имаме и защо българинът продължава да внася парите си в банка, въпреки ниските лихви?

Снимка: Радио ВИДИН

Българите продължават да спестяват и да влагат парите си в банки. Въпреки кризата и ниските лихви, депозитите са се увеличили двойно за последните 8 години, показват данните на Българската народна банка. Само през миналата година сме спестили над 3 милиарда и 300 милиона лева. Спестяват ли видинчани и кой влага парите си в банката? Чуйте техните мнения:

"Какви хора, инженери, бъркат в кофите, нямат пари. Парите на тези в банките са на големците, не са наши... На тези къде управляват, на бизнесмените... Българинът по-скоро харчи. Парите, които са в банките, са на хора с по- високи доходи. Не спестяваме. Аз работя в Италия и не мога да внеса един лев. Помагам на децата и ги харча. Парите в банките не са на такива бедни и трудолюбиви хора... От 300 лева като вземеш заплата, за кое може да отделиш по-напред?", коментираха видинчани.

Според данните на БНБ през 2008 година в банките на влог е имало близо 22 милиарда лева. В края на миналата година сумата е вече над 42 милиарда. Само през миналата година депозитите са нарастнали с над 3 милиарда лева. Финансисти обясняват, че хората, които могат да отделят някаква сума от месечните си доходи, вкарват парите в банка, вместо да харчат всичко или да ги вложат в някакъв бизнес.

СнимкаБНБ отчита още, че през декември хората са вложили най-много пари спрямо другите месеци на 2015 година- спестени са 781 милиона лева- повече от който и да е месец на миналата година. В края на четвъртото тримесечие на 2015 година размерът на тези депозити е 42 милиарда 586 милиона лева, като нараства с 8,5 % на годишна база.

Не само домакинствата са спестявали рекордно - нефинансовите предприятия са добавили 606 милиона лева през декември, с което също отчитат ръст. Фирмите са депозирали 2 милиарда 877 милиона в банките през миналата година.

Въпреки ниските лихви по депозитите домакинствата продължават да спестяват. При фирмите депозитите в банките вероятно се дължат на липсата на изгодни инвестиции, коментират финансови анализатори.

Финасовите предприятия, сред които са пенсионни фондове, инвестиционни посредници, застрахователни компании и други небанкови институции имат влогове на стойност 2 милиарда 915 милиона лева. Сумата е по- ниска спрямо декември 2014-та, но пък само през декември 2015-а са спестили 79 милиона лева. Така общата сума по спестяванията в банките възлиза на над 63 милиарда лева, като прекрачва граница от 63 милиарда за първи път, обясняват от БНБ.

Домакинствата са предпочитали да спестяват главно в срочни влогове, които на фона на общото понижение на лихвените проценти все още представляват източник на известна доходност, както и във високоликвидните депозити. През 2015 г. се запази тенденцията по- голяма част от средствата на домакинствата да бъдат депозирани в местна валута.

На какво се дължи тенденцията през последните близо 8 години българинът да спестява повече във време на несигурна инокомическа среда? Финансист от Видин коментира финансовия пазар.

"Има такава тенденция. Тази тенденция показва един голям ръст на депозитна маса от физически лица в българските търговски банки. Така че може да се каже, че тази тенденция съществува и тя се вижда по самите баланси от БНБ. И се вижда, че масата е доста голяма - близо 63-64 милиарда лева. Българинът все още е със спестовен характер. Той трудно инвестира, винаги предпочита да има една налична сума пари в депозит или в спестовна сметка... Български манталитет. В момента след КТБ всички търговски банки са свръхликвидни. Ценовата ставка на депозитите и спестовните сметки слиза в ниски нива и затова се наблюдава един страхотен ръст, поне за София, за жилищно инвестиране."

В столицата между 10-22% се използват точно депозитни пари за закупуване на имот. Защото доходността от имот е по-висока от доходността от депозита. Доходността от депозитите зависи от лихвата. Въпросът е, че депозитите са обикновено с по-висока лихва от спестовните сметки. Те са с по-малки лихвени нива и се приближават до лихвените нива на разплащателна сметка. В последните десет години се забелязва тенденция потребителите на банкови услуги да стават все по-компетентни и запознати с това как да вложат парите си в депозити, коментират финансисти.

Доверието в институциите, реформа в съдебната система, електронното правителство и стабилна икономическа среда са предпоставките парите, които сега са в банките, да бъдат вложени и инвестирани.

СнимкаЖители от село Дреновец, в община Ружинци, в предпенсионна възраст от години са без работа, а и не могат да се пенсионират. Разчитат на програмите за временна заетост, които им осигуряват препитание месец за месец. Те не могат да спестяват пари в банките. Как се живее на кредит разказа Евтим Методиев:

"Не съм се пенсионирал, не ми стига възраст. На 62 съм, а до 65 са цели три годинки. На социални съм, почти цяла година и половина. Преди това работех по неколко месеца по заетостта. Сега са обещали нещо през март..."

Евтим Методиев изкарва месеца като взима на вересия храна от магазините. Казва, че и там дават като наближи датата, на която плащат социалните помощи.

Галя Цолова е собственик на един от хранителните магазини в село Дреновец. Разказва, че често й се случва хората да пазаруват на вересия:

"Масово народа няма пари. На някои даваме на вересия цял месец. На повечето даваме хляб, салами, зеленчуци, плодове, други работи не даваме. Трудно ни е и на нас. С някои фирми работим на разсрочено плащане..."

Галя Цолова разчита хората да започнат работа по програмите за временна заетост, за да могат да живеят по-добре, иначе и техния бизнес няма да върви. Средно на месец вересиите в нейния магазин са между 500 и 1000 лева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00