"В момента няма никаква опасност от преливане, тъй като речното корито се поддържа много добре. Водата няма как да достигне критични нива сега. Преди две години беше наистина страшно и хората бяха сериозно наплашени. Създаде се голяма паника. Сега почистваме с налични средства и работници. Имаме обаче належаща нужда от фирма, която да осъществи по- сериозно почистване на коритото на реката." - каза Иван Петров.
Във всички населени места в близост до язовири в Белоградчишко са взети мерки за посрещане на пролетното пълноводие на реките. "Още на 1 февруари кметът на общината, Борис Николов издаде заповед, отправена до кметовете и кметските наместници на тези села. В заповедта са изредени мерките, които трябва да се предприемат." - предаде сътрудникът ни Иванка Петрова. Кметският наместник на с. Дъбравка има готовност при критично повишаване на водите на язовира да съобщи за ситуацията на дежурния в Общинския съвет за сигурност или на секретаря на общината. За язовирите "Ошане" и "Рабиша", както и за изравнителя "Раяновци", са определени лица, които докладват по установения от Националната система, Клон Мизия, ред. Заместник кметът на общината редовно оказва контрол как се изпълняват тези нареждания и какво е нивото на водите в тези язовири.
Има ли необходимост от доброволни формирования в общините? Категорично да. Доказателство е отрядът в община Брегово, който е създаден през 2009 година. За всички тези години те могат да се похвалят с активно участие във всяка възникнала ситуация на територията на общината- в гасенето на десетки пожари във всички населени места, отводняване на къщи, предотвратяване на голямото наводнение, което застраши граничния град през 2010 година. Наскоро отрядът получи грамота от Националната асоциация на доброволците, но това не е единственото им отличие. Това сподели пред сътрудника ни Елиза Борисова ръководителят на доброволното формирование в Брегово Илиян Борисов.
Преди дни Международното учение за "Защита от наводнения" бе проведено в Монтана. Екипи от Германия, Унгария, Литва, Латвия и Естония показаха как се действа при наводнение. Младите хора също не са безучастни към този проблем. Ученици от берковски училища се срещнаха с представители на фондация "Екообщност" и разговаряха за това как да се защитим при бедствия. Петя Генова се срещна с тях. "Изработихме специални табла с указания какво трябва да правим и какво не трябва да се прави при бедствия. Природата и човек непрекъснато си взаимодействат. Те би трябвало да са в хармония. Няма по-силно нещо от природата и човек не може да се бори с нея." - казаха младите хора.
Превенцията остава най-сигурният начин да бъдат елиминирани част от проблемите, причинени от природните бедствия. Ето защо от Екоминистерството препоръчват гражданите да следят прогнозите за времето и за състоянието на реките, да спазват указанията на компетентните органи и да не поемат излишни рискове, се казва в съобщението. Министерството на водите препоръча на областните управители да въведат Плана за действие при високи води на река Дунав, в зависимост от конкретната обстановка в областта. Кметовете на общини трябва да осигурят наблюдение и ефективно действие на отводнителните инфраструктури в населените места. "Напоителни системи" трябва да осигури нормалната експлоатация на защитните съоръжения и на отводнителните системи. При критична ситуация информация може да се подаде на телефон 064/885 100 от 9.00 до 17.30 часа в работно време и на 0886 330 485 - денонощно.
Още по темета може да чуете в звуковия файл.
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...
В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..
Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..