Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Губим ли от дългите почивки за празниците

Снимка: Радио ВИДИН

Повече от половината фирми у нас са против дългите празници. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Сливането на официалните празници с почивните дни оказва негативен ефект върху бизнеса при 54% от фирмите. Според тях такива ситуации пораждат затишие на пазара, а голяма част от служителите допълват или свързват празниците с дни от полагащата им се отпуска. Онези, които не успеят да сторят това, работят с 10% от капацитета си. И се получава един безкраен празник за работещите, а за бизнеса - дълъг период на бездействие, което предполага и загуби. Така ли е всъщност?

Павел Тодоров
е бизнесмен от Видин.

"В моя бизнес дългите почивни дни не се отразяват добре на работния процес. Хората си отиват по селата и оборотът намалява чувствително. Не съм против хората да си почиват. Всеки човек, който работи, трябва и да почива. Аз и моето семейство работим от 5.30 до 18.00 - 19.00 часа всеки ден. Старая се да осигуря на работещите в моята фирма по два почивни дни в седмицата"
- разказа Павел Тодоров.

Между 300 и 400 милиона лева губи икономиката на страната ни от дългите празнични дни през тази година, показва проучването на Асоциацията на индустриалния капитал.

Превозвачите също са против многото почивни дни през май. Според тях държава с толкова крехка икономика, като нашата, не може да си позволи да не се работи толкова дни. Особено тежко е през май, когато всеки трети ден е почивен. Отработването в събота също не е ефективно, защото тогава не работят институциите. Друг проблем в бранша е ограниченията в движението на тировете по магистралите през дългите почивни дни.

"Дългият престой на един паркинг е мъчителен за нас, превозвачите. Създава се проблем и с преминаването на многото митници и това допълнително усложнява както работата на митничарите, така и нашата дейност" - каза Мирослав Костадинов, превозвач от Видин.

Сметките на работодателите показват, че при сливане на почивни и работни дни между Великден и Гергьовден, както и за 24 май, този месец работим 18 дни за сметка на 13 почивни. Ефектът от сливането на празници е негативен, смятат над половината от работодателите у нас. Едва 8 от бизнеса, основно компании, които работят в сферата на транспорта и туризма, печелят от дългите почивки.

"Дългите почивните дни се отразяват добре на нашата дейност. Хората обичат да пътуват. Сега за предстоящите почивни дни имаме доста резервации за чужбина. Напоследък започнаха и повече екскурзии в страната ни. Много хора изпращат багаж и различни подаръци. Работещите в чужбина много подпомагат своите близки тук", каза Красимира Асенова, собственик на туроператорска фирма във Видин.

"Хубаво е човек да си почива, но многото почивни дни се отразяват зле на бизнеса ни" - смята Наташа Петрова, собственик за заведение за бърза закуска във Видин.

Разнопосочни са и мненията на видинчани:

"Аз съм "за" дългите почивни дни. Хората работят и заслужават да почиват... Работодателите са с тяхното право, а ние- с нашето. Хубави са дългите почивни дни,  защото се виждаме със своите близки, които си идват тук... Много от институциите не работят през почивните дни и се нарушава целият ритъм на живот в града."

Потърсихме позиция и от синдикалните организации. Работещите са доволни от дългите поредици почивни дни по празниците, това каза Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ в Монтана. Според психолога Катя Райчева е трудно да се адаптираме след дългите почивки отново към работния процес.

"Човек се нуждае от 20 дни годишен отпуск и почивни дни всяка седмица." Подобни ситуации възникват всяка година, а браншовите организации на корпоративния капитал постоянно недоволстват от загубите, които многобройните и продължителни празници им нанасят.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45