Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонната заетост - стана ли традиция да търсим работа в други населени места

Напоследък сезонните дейности в областта на туризма и селското стопанство както у нас, така и в другите европейски държави предоставят редица възможности за намиране на работа, макар и само за няколко месеца. Берачи на ягоди, рецепционисти в хотели, готвачи, сервитьори, камериерки, строители - това са някои от търсените специалности. Различни обяви за работи се предлагат в интернет сайтовете и трудовите борси, които провежда Агенцията по заетостта по места. Каква е ситуацията във врачанско ? "Работата по морето захапа безработицата във Врачанска област и изръфа някакви дребни проценти от нея - това отчетоха преди дни от бюрото по труда под Околчица. Така вече се радваме, че новорегистрираните на трудовата борса не са почти 400, колкото са били в края на април, а само 196 в края на май. Експертите отчетоха, че този срив се е получил, защото на морето вече наемат хора от дълбокия прованс. Преди години в края на юни вече стягахме багажа, за да ходим на море, сега от морето ни търсят да бачкаме. Но така е в условията на пазарната икономика." - сподели в коментара си по темата днес Жоро Александров.

Преди дни 62- ма възпитаници на гимназията по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин получиха дипломите си и тръгват на работа по морето. Те напускат училището със специалностите "Ресторантьор", "Хотелиер" и "Готвач". Гимназията е получила много заявки за кадри в хотелтие, кухните и ресторантите по морето. Видински ресторантьори също са заявили, че са готови да приемат новите кадри на работа. "С гордост мога да кажа, че нашите възпитаници имат 150 процентова реализация на пазара на труда, повтарям не 100, а 150 процента. Подържаме прекрасни отношения с с много собственици на хотели и ресторанти по българското черноморие и те са изключително доволни от нас." - каза директора на гимназията Евлогия Манджукова. Според нея младите хора вече предпочитат работа в страната пред тази в чужбина и бизнесът също ги търси - тоест получава се обратна връзка.

СнимкаКато цяло има и разочаровани жители на българския Северозапад от предлаганата работа и трудовото възнаграждение. Недко Недков е свидетел от първо лице на това, което са предложили като работа на дъщеря му на българското Черноморие, а Пламен Димитров възнамерява да пусне на гурбет сина си в чужбина щом навърши пълнолетие. "Прекалено много се доверяваме на обявите за работа, защото сме зависими от високия ръст на безработицата в Северозапада, но нещата не са точно такива. Моята дъщеря работи в един от черноморските ни курорти и не е доволна. Заплащането е значително по- ниско от обещаното в обявата." - сподели Недко Недев. С Румен Райчев от Видин се срещнахме пред паспортна служба към ОД на МВР Видин. Той подготвяше своите документи за работа в един от черноморските ни курорти. "Заминавам, няма как. Ще работя в Несебър и се надявам да се върна доволен наесен."

За работа в други държави има организирани международни трудови борси, като работодателите се срещат с кандидатите, оценяват качествата им и знанията на съответния език. Много хора със спечеленото от гурбета осигуряват издръжката на семейството си, през тежките месеци на зимата. Димитър Дамянов от Видин е абитуриент и кандидат студент в НСА. Миналата година той е работил като сервитьор и през летните месеци той отново е твърдо решен да работи в някой ресторант на родното ни Черноморие и с препечелените средства да подпомогне следването си през есента. "Не мисля да се отказвам. Хората са коректни и аз съм доволен. Успоредно с работата си изкарвам и почивката край морето и това ми харесва. Много от моите съученици също ще работят това лято и аз искам да кажа на всички, които са решили да не се отказват." - каза Димитър Дамянов. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45