Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жив ли е още българският дух?!


Денят на Съединението- 6 септември 1885 г. е един от най-важните в българската история. На този ден преди 131 години част от общонародният идеал за пълно национално обединение става реалност- Княжество България се обединява с Източна Румелия. Под османска власт остават откъснатите от Берлинския конгрес Македония и Одринско. Берлинският договор ограничава Княжество България до земите между река Дунав и Стара планина, заедно с тогавашния софийски санджак (административно-териториална единица в Османската империя, съставна част на вилаета). Създаването на автономната област Източна Румелия (между Стара планина и Родопи), трябвало да се управлява от представители на Великите сили, участвали в Конгреса.

В "Посоките на делника", в Деня на Съединението- след 131 години жив ли е още българският дух. Гледната точка е на военния историк Пламен Станкулов, гост в студиото на Радио Видин.

"Трябва да се знае, че 6 септември е една дата в самия политически акт за утвърждаване на нашата държава, за обединението на целокупна България. Трябва да се знае, че след Априлското въстание през 1876 година отново Великите сили, те винаги са решавали проблемите и то неправилно, и зловредно, се събират и се опитват да разделят България. Съединението е един цялостен политически процес, дело на всички наши възрожденци, на всички истински българи, които успяха да доведат целия процес на утвърждаване на българската националност и държавност.


Твърдо мога да заявя, че днес българският дух не е жив. И ще ви дам един прост пример. От няколко дни всички медии съобщават за голямото пътуване- за празниците. Пътуване извън България! От тази сутрин- голямото завръщане по случай националния празник. Такъв нихилизъм съществува в България, че лозунгът, който е написан на сградата на Народното събрание: "Съединението прави силата", някак си е излязъл от духа на българина. Другото, което прави впечатление, къде е българският трибагреник- няма го! А и защо винаги около националните празници правим едни големи почивки? И още, ние нямаме единна историческа памет и мисъл. И през всичките тези години, ние не успяхме да изградим нова ценностна система, а разрушихме и старата.

Що се отнася до нашия Видин- градът ни има изключителен принос в защитата на страната ни при опита на Трета сръбска армия да атакува и да превземе видинската крепост. Ние имаме един голям командир- майор Атанас Узунов, който казва, че е учил в Русия да превзема крепости, а не да ги предава."


Целия разговор с военния историк Пламен Станкулов и мненията на слушатели на Радио Видин чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45