Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога и как работи кметът

4
Град Дунавци
Снимка: Радио ВИДИН

Хората от по- малките населени места търсят кмета, когато имат проблем- битов, здравословен, социален... В повечето села друг представител на държавата и закона няма.

Срещнахме се с хора от град Дунавци. Поводът- да попитаме има ли кметът им работно време и могат ли да го намерят, когато им трябва.

"В Дунавци никога не е имало такъв кмет и няма и да има- такъв отзивчив кмет, който да е сред народа не е имало никога в Дунавци... Нормално е да има работно време, нормално е да бъде отзивчив и нашият кмет е такъв... Винаги съм го намирала и винаги ни е оказвал съдействие за всичко... Помагал е на много хора и като чуха, че на мен е помогнал, всеки го търси... Това момче се грижи за всичко- за погребения, гробищни паркове и за всякакви дейности", похвалиха кмета си жители на Дунавци.

Кмет на Дунавци е Димчо Скорчев. Питам го кметът има ли работно време:

Снимка"По принцип да, де факто нямаме работно време. Говоря за себе си, не искам да отговарям за колегите. Сутрин от ранни зори до вечер, дори и нощно време. Много често се е случвало, когато звъннат по телефона, когато дойдат вкъщи и ме потърсят, аз съм готов да реагирам. Първо- от морална гледна точка и второ- кметът е задължен да върши това нещо, независимо, че работното му време е определено за 8 часа."

Димчо Скорчев казва още, че е ползвал отпуск само първата година за 10 дни. Сега, дори и да е в отпуск, всеки ден е в кметството.

"Кметът винаги е длъжен да знае и да може."

Сътрудникът ни в Белоградчик Иванка Петрова попита хората трябва ли да има приемен ден градоначалникът или вратата му трябва да е отворена по всяко време:

Снимка"Служебно съм го търсил и съм намирал отзвук... Трябва да бъде на разположение на гражданите по всяко време. Нашият кмет съм чула, че приема по всяко време и това е хубаво за града... Да има и приемен ден, и по спешни нужди... Не вярвам, че може да ме върне, когато наистина ми е спешно и неотложно..."

По повод работното време кметът на Белоградчик Борис Николов казва, че всичко зависи от управника:

"Ако иска кметът добре да си свърши работата, няма как да има работно време. Дори нямам и приемен ден, вратата е винаги буквално отворена. Когато се появи наш съгражданин, веднага го приемам."

Борис Николов казва, че често пъти въпросите, които са му поставяли хората, не са от компетенцията на общинското ръководство. Търсят го по най- различни въпроси и проблеми.

"Току- що говорихме с господина, който беше преди вас тук. Ето- имаме тук един инвеститор, крави отглежда в село Боровица, които създават огромни проблеми на хората с градинки. Безогледни са щетите, които нанася. Съставен един акт нищо не значи, тези актове трудно се събират. Друг проблем, който е тежък в наша община, е наличието на безпризорни коне"
, разказа Борис Николов за проблемите, с които идват при него хората.

СнимкаСело Стакевци е в община Белоградчик. Кмет е Иван Иванов. Когато го попитах с какво работно време е, ми показа двата номера- на служебния и на личния си телефон, залепени на вратата на кметството. По селата е така- кметът е търсен за всичко- да докара дърва, да измери кръвното, да провери защо хлябът още не е докаран в магазина.

"Кмет няма работно време. Телефоните долу са закачени- и личният и служебният. Звънят непрекъснато, кой каквито проблеми има."

Търсят го и за неща, които не са негова отговорност. Изслушва хората и ходи при всеки.

"Тук е толкова патриархално обществото, че от дългите години назад те са зависели само от кмета. Да няма хляб, да е закъснял с 15 минути, звънят ми защо няма хляб. Така са свикнали да живеят, пък са и стари хора, винаги търсят опора, добра дума, да чувстват сигурност", допълни Иван Иванов.

Кметът е предвидил едно помещение в сградата на кметството за пенсионерски клуб. Ремонтирано е, има оборудване, но трябва да се направи общо събрание и да се избере ръководство на организацията.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32