Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Снимка: Колаж Радио Видин

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания. Много хора ще се възползват от възможността да съчетаят почивни дни и празници, като някои ще пътуват по няколко пъти в този период. Най-популярният тип пътувания ще бъдат тези до роднини и приятели, които съставляват основната част от туристическите потоци. След тях се нареждат посещенията на къщи за гости, спа хотели и зимни курорти, където любителите на зимните спортове ще могат да се насладят на снежната атмосфера. Интензивността на пътуванията през празничния сезон е доказателство за важността на социалните контакти и отдиха за българите. Независимо дали в страната или чужбина, хората търсят възможности да бъдат със семейството си, да релаксират и да се насладят на празничната атмосфера. Как се справя туризмът в условията на политическата криза?

Преди дни се проведе Националният съвет по туризъм, на който присъстваха заместник-министри от почти всички ресорни министерства и представители на туристическия бранш. Обсъдена бе рекламата на страната ни за отиващата си 2024-та и бяха начертани стратегиите за развитието на сектора през новата 2025 година. Потърсихме за коментар Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Специално за нашия сектор, за туроператорите, нещото, което продължава да е висящо е гаранционният фонд, който вече четвърта година коментираме и който се надявам да види бял свят през 2025 година. Много силно работим в посока "контролно звено", което е изключително важно за нашия бранш, защото може би сме едни от най-пострадалите по отношение на сивата икономика. Работим и в сферата на образованието, за да можем да имаме вече и "туроператорска професия" и се надяваме от следващата година вече да я има и да бъде факт. Влизането ни в Шенген е огромна новина и историческо събитие, което ни се случва, за което сме страшно благодарни ние, хората от бизнеса и пътуващите български граждани извън България."

Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочи преди дни проф. д-р Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за БНР той сподели наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през този период.

"Очакваме много интензивни пътувания около Коледа и Нова година, тъй като се събират повече от 10 дни. Има хора, които ще слеят празниците и такива, които ще пътуват по няколко пъти. За първи път в края на ноември имаше коледни елхи, коледни базари, което е похвално за всички общини, които използват практиките на страните от Европейския съюз." 

Потърсихме за коментар Пресиян Лозанов, който е родом от Северозападна България и е собственик на туроператорска компания, предлагаща предимно изходящ туризъм. 

"Със сигурност много добра година, може би задминаваме и то доста сериозно пика, който беше 2019 година. Във възход е в момента туризмът и се забелязва, че все по-скъпи дестинации търсят българите, по-екзотични, нови места. Няма интерес да се повтаря масовото - до Турция, Тунис, Египет. Търсят се дестинации в азиатската част - Малдиви, Мавриций вече към Африка, към Латинска Америка търсят Доминикана, Куба. Цените на услугите се повишиха много и това беше очаквано, заради това, че има доста силно търсене в световен мащаб" - обясни Пресиян Лозанов.

Разговаряхме и с Анатолий Георгиев, собственик на къща за гости в Берковица. По думите му интересът на туристите през есенно-зимния сезон към региона е изключително слаб:

"В този период от време - есенния, преди зимния, няма почти никакво движение, няма никакви запитвания, няма нищо. Единствено ми се обаждат ежедневно по 20-30 души за Нова година, а новогодишните цени са ужасно високи. Те са от 3 до 5 пъти по-високи от останалото време. Никой не го интересуват цените, обаче искат си за Нова година и наемат, а за останалото време няма никакви запитвания."

Само на няколко километра от Берковица, в същата община, попаднахме на коренно различно мнение. Радка Евгениева е собственик на къща за гости в село Слатина. Бизнесът ѝ е сравнително нов - на около година, но тя е доволна и се старае винаги да впечатли клиентите си. За целта дори предлага автентична кухня от Северозападна България.

"При мен годината беше чудесна. Имах достатъчно гости, много добри гости, много хубави гости. Нямам никакъв проблем с моите гости. Много е важно посрещането - както ги посрещнеш, така и те ще се отнесат към теб. Аз ги посрещам с голямо удоволствие - правя им банички, правя им мекички и хората са доволни. Имам си постоянни клиенти и даже някои са идвали по два-три пъти. На 8 декември имах студенти от София и бях очарована - толкова добри и възпитани деца са" - разказа Радка Евгениева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46