В Община Руен картината на изборите е различна. Руен е една от големите общини в Бургаска област. Населението е предимно от етнически турци. Много от избирателите обаче не знаят, че на тези избори избираме президент, а за референдум дори не са чували.
Няма постъпили сигнали в прокуратурата и полицията в Благоевград за нарушения в деня на изборите. Само една секция в Петрич е започнала работа по-късно заради неявяване на член от комисията.
Най-многобройната секция е в благоевградското село Бяло поле – над 9300. Местните хора, имащи право на глас, са 657. Останалите са от съседна Македония, получили българско гражданство с постоянен адрес в селото. Записани са основно на две улици – "Струма“ и "Ванчо Богданов“. Макар че македонците, които имат и българско гражданство, не гласуват по постоянния си адрес в Бяло поле, това създава сериозни затруднения на СИК, чиито списъци с избиратели са дълги почти 50 метра.
За ромите в Пазарджик гласуването остава на заден план към момента. В района на така наречената "Париж махала", където станаха два инцидента, има засилено полицейско присъствие и в момента, тъй като ромите са на големи групи. Взети са превантивни мерки от полицията, за да не ескалира напрежението. Изборите в останалата част на района и областта протичат нормално.
В Габровска област активността на вота за президент е почти 50 процента, с около 4 на сто по- малко са гласувалите за референдума към 17ч.
Към същия час избирателната активност в Стара Загора за вота за нов държавен глава е 48 процента, а за националния референдум - 43 на сто.