Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Толерантни ли сме към незрящите хора

2
Снимка: Радио Видин

На 13 ноември отбелязахме Международния ден на незрящите хора. Датата е избрана от ООН през 1946 г. и съвпада с рождената дата на френския благородник Валентин Аюи, който отчита съществуващата несправедливост към незрящите хора и се заема да направи живота им по- достоен. 

Днес в "Посоките на делника" говорим за проблемите, с които се сблъскват хората с частично нарушено зрение и с липса на такова. Толерантни ли сме към тях и какви са проблемите им- това попитахме видинчани. 

"Никак не сме толерантни към незрящите хора. Нямаме нито пътища, нито подходи към тях за незрящите хора ... Не сме достатъчно толерантни както към незрящите, така и към хората с увреждания ... Мисля, че тепърва навлизат тези неща в нашия град" - казаха видинчани по темата. 

300 са членовете на Съюза на слепите във Видин, каза Радослава Иванова, председател на териториалната организация. Самата тя има проблеми със зрението и познава трудностите, които срещат незрящите. 

"Над 90% от тях са в първа група, а останалите са втора група. В трета група ние не приемаме хора. На първа група се отпуска еднократна годишна финансова помощ, в размер на 50 лева. На втора група разпределяме пари от членския внос за нуждаещите се хора. Винаги помагаме на хората със зрителни увреждания, като попълваме техните документи и осигуряваме подкрепа при конкретни операции. Всекидневно общуваме с подобни хора. Бих посъветвала всички хора, не само хората с увреждания, редовно да ходят на профилактични прегледи" - каза Радослава Иванова.


Срещнахме се с Марио Марков от Видин. Перде на очите причинява слепота на мъжа, а лекарите казват, че заболяването е наследствено или може да се появи след посттравматичен шок. Крайната слепота настъпва през октомври, миналата година. Да прогледне му помагат от Съюза на слепите. Сега вижда, но само с едното око. 

"Бях изключително зле и с двете очи. Искам да благодаря от сърце на Съюза на слепите, за да успея да направя въпросната операция. Сега вече виждам с едното око и се надявам скоро да прогледна и с другото. Не мога да говоря за цената на операцията, защото не съм запознат. Съветвам хората да не чакат при поява на проблеми, а моментално да потърсят лекарска помощ" - призова Марио Марков

Не всички, които губят зрението си, обаче, имат шанса след операция да погледнат света около себе си отново. Някои се затварят, пазят чувствата за себе си и не искат да говорят за проблема, други приемат положението и се учат да живеят без да виждат. Губят зрението си, но пък след това развиват другите си сетива. И не спират да се надяват.



Пенка Симеонова от Видин има глаукома- увреждане на очен нерв. От 4 години не вижда. Изобщо. Помага й нейният син. Без него не може да излезе, защото не може да вижда къде да ходи. Сподели, че някои от нейните познати и приятели започнали да я отминават след като загубила зрението си и предполага, че се притесняват да я заговорят. А жената има нужда понякога да си поговори с приятели, така както го правят хората, които виждат. Приела е това, което се е случило, а надеждата да прогледне не угасва. 


"Моето заболяване е най- тежкото. За него лекарите казват, че връщане назад няма. Работела съм в шивашката промишленост и днес съм напълно сляпа" - каза Пенка Симеонова. Очното налягане е важно да се следи. И не само това- стресът също може да отключи заболяването, казват преминалите по пътя от поставяне на диагнозата, лечение до пълна слепота. Малко са хората, които са се записали в съюзната организация на слепите във Видин. 


"Една от причините вероятно е, че не искат, не искат да се знае, че са загубили зрението си" - каза още председателят на съюза Радослава Иванова. Никой не е застрахован от това да развие заболяване на очите. Понякога външно не личи. Затова нека бъдем толерантни и внимателни към хората около нас.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00