Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Толерантни ли сме към незрящите хора

2
Снимка: Радио Видин

На 13 ноември отбелязахме Международния ден на незрящите хора. Датата е избрана от ООН през 1946 г. и съвпада с рождената дата на френския благородник Валентин Аюи, който отчита съществуващата несправедливост към незрящите хора и се заема да направи живота им по- достоен. 

Днес в "Посоките на делника" говорим за проблемите, с които се сблъскват хората с частично нарушено зрение и с липса на такова. Толерантни ли сме към тях и какви са проблемите им- това попитахме видинчани. 

"Никак не сме толерантни към незрящите хора. Нямаме нито пътища, нито подходи към тях за незрящите хора ... Не сме достатъчно толерантни както към незрящите, така и към хората с увреждания ... Мисля, че тепърва навлизат тези неща в нашия град" - казаха видинчани по темата. 

300 са членовете на Съюза на слепите във Видин, каза Радослава Иванова, председател на териториалната организация. Самата тя има проблеми със зрението и познава трудностите, които срещат незрящите. 

"Над 90% от тях са в първа група, а останалите са втора група. В трета група ние не приемаме хора. На първа група се отпуска еднократна годишна финансова помощ, в размер на 50 лева. На втора група разпределяме пари от членския внос за нуждаещите се хора. Винаги помагаме на хората със зрителни увреждания, като попълваме техните документи и осигуряваме подкрепа при конкретни операции. Всекидневно общуваме с подобни хора. Бих посъветвала всички хора, не само хората с увреждания, редовно да ходят на профилактични прегледи" - каза Радослава Иванова.


Срещнахме се с Марио Марков от Видин. Перде на очите причинява слепота на мъжа, а лекарите казват, че заболяването е наследствено или може да се появи след посттравматичен шок. Крайната слепота настъпва през октомври, миналата година. Да прогледне му помагат от Съюза на слепите. Сега вижда, но само с едното око. 

"Бях изключително зле и с двете очи. Искам да благодаря от сърце на Съюза на слепите, за да успея да направя въпросната операция. Сега вече виждам с едното око и се надявам скоро да прогледна и с другото. Не мога да говоря за цената на операцията, защото не съм запознат. Съветвам хората да не чакат при поява на проблеми, а моментално да потърсят лекарска помощ" - призова Марио Марков

Не всички, които губят зрението си, обаче, имат шанса след операция да погледнат света около себе си отново. Някои се затварят, пазят чувствата за себе си и не искат да говорят за проблема, други приемат положението и се учат да живеят без да виждат. Губят зрението си, но пък след това развиват другите си сетива. И не спират да се надяват.



Пенка Симеонова от Видин има глаукома- увреждане на очен нерв. От 4 години не вижда. Изобщо. Помага й нейният син. Без него не може да излезе, защото не може да вижда къде да ходи. Сподели, че някои от нейните познати и приятели започнали да я отминават след като загубила зрението си и предполага, че се притесняват да я заговорят. А жената има нужда понякога да си поговори с приятели, така както го правят хората, които виждат. Приела е това, което се е случило, а надеждата да прогледне не угасва. 


"Моето заболяване е най- тежкото. За него лекарите казват, че връщане назад няма. Работела съм в шивашката промишленост и днес съм напълно сляпа" - каза Пенка Симеонова. Очното налягане е важно да се следи. И не само това- стресът също може да отключи заболяването, казват преминалите по пътя от поставяне на диагнозата, лечение до пълна слепота. Малко са хората, които са се записали в съюзната организация на слепите във Видин. 


"Една от причините вероятно е, че не искат, не искат да се знае, че са загубили зрението си" - каза още председателят на съюза Радослава Иванова. Никой не е застрахован от това да развие заболяване на очите. Понякога външно не личи. Затова нека бъдем толерантни и внимателни към хората около нас.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32