За нуждата, ако не за асфалт, то поне за насипване на страничните улици, разказват и хората:
"Асфалт има до площада, от прелеза до площада направиха навремето, предизборно, а страничните улици са в плачевно състояние, кално, с коли не може да се мине."
Преди няколко години предприемчиви хора решили, че в селото трябва да има храм. Плановете за строежа и документацията им отнели 2 години и през 2012-а направили първата копка. Всичко било изградено с дарения и с много труд, спомня си кметът Георги Георгиев и един от участниците в инициативния комитет- Ванчо Тодоров. Сега храмът е издигнат, остава да се измаже отвън, да се изработи иконостас, иконопис, да се поръча и камбанария. Местни дарители уверяват, че ще подсигурят първите икони за параклиса, който ще носи името на светите равноапостоли Константин и Елена. Местно момче дори избродирало на гоблен ликовете на светиите, друг сръчен местен жител направил рамката. Хората от Жеглица са твърдо решени напролет всичко да е готово, за да може параклисът да бъде осветен през май догодина. Отправят призив към всички, които могат да помогнат, да дарят за каузата.
Построената днес сграда на малката църква е в близост до кметството, чака довършването и освещаването си. Инициативният комитет има и други планове- да поставят паметна плоча на загиналите във войните местни хора:
"Имаме няколко души, загинали по време на войните. От настоятелството смятаме да почетем паметта им. Ще помислим дали да направим отделно паметник и плоча, или отделно да направим плоча с имената им. Отново ще търсим спонсори и за тази идея"
На финала на разказа ни за Жеглица стигаме и до празниците- утре там ще празнуват. Имат си елха, а тържеството ще бъде в салона, в сградата на читалището. Ще опънат маса с вкусни домашно приготвени ястия, допълни кметът Георги Георгиев.
А за решилите да дарят средства за храма, има разлепена обява с номера на банковата сметка (виж в галерията).
Още за Жеглица може да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..