Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Расово- с претенции за модерно европейско село

7
Снимка: радио Видин
Село Расово е част от община Медковец и е едно от големите населени места в околностите. Историята му датира от 12-14 в. пр. н.е., когато по тези земи се заселило тракийското племе мизи. Останки от това време са трите могили по върха източно от селото, както и трите исторически окопа около Расово. Населението днес е малко над 1000 души. Анжела Каменова разговаря с някои от хората, за да научи какво ги вълнува и какви са проблемите им. В общи линии, те констатираха демографския срив, безработицата и разсъждаваха върху това- какво донесе на Северозапада демокрацията.


Снимка"Нямаме къде да се събираме, на топло, пенсионерският клуб не винаги работи. Лошо още е, че младите и те няма къде да работят и къде да се събират вечер. Нямаме заведение като хората. Иначе сме хубаво, голямо село, с детска градина, училище, дори зъболекарски кабинет. Но работа няма, затвориха заводите и цеховете..."
- разказаха жителите на селото.


Амбицията на кметския екип е да се работи за осъществяването на идеята- селото да придобие модерен, европейски вид. Кметът на Расово Веромир Спасов, заедно с общинския кмет на Медковец, са подготвили 4 проекта- за ремонт на улици, за асфалтиране на пътища, ремонт на църквата в селото и местното читалище, които чакат одобрение. Кметът на селото се хвали и с постигнатото до момента- открили стоматологичен кабинет, поставили банкомат за удобство на хората. Работи и по въпроса за социалните дейности в Расово- обещава догодина тук да има Дневен център за стари хора.


Снимка"Изпращаме една успешна година. Успяхме да изчистим добре селото и да работим по озеленяване. Открихме стоматологичен кабинет още миналата зима. Отколешна мечта на жителите ни и на съседните ни села бе да има банкомат, откъдето да теглят пари, за да не ходят до общината или до Лом и Монтана.Успяхме заедно с кмета на община Медковец Венцислав Евгениев да подготвим 4 проекта по Програмата за развитие на селските райони и 3 проекта за читалищата в Медковец, Расово и Аспарухово. Внесени са в Държавен фон "Земеделие" и силно се надявам, че ще минат"
- казва кметът Веромир Спасов.


В Расово имат детска градина и училище. Хвалят се с добрите условия, които има за децата в двете учебни заведения. Детската градина се посещава от 30 деца, с тенденция броят им да се увеличава, тъй като идват от околните села Аспарухово и Пишурка. 130 са учениците в ОУ "Хр. Ботев". Гордост за Расово е и едноименният им футболен отбор, чиято дейност е възстановена с общите усилия на местните спортни дейци, каза още кметът Веромир Спасов. 


Безработицата е най-големият бич за целия български Северозапад, както и за хората в Расово. Мечтата на кмета е някога, при други условия, отново да се възстанови дейността на някогашното звено за стопанска дейност и услуги, в което работели над 40 души. Отглеждали тютюн, зеленчуци, занимавали се и с рибовъдство.

На финала на разговора ни с кмета на Расово стигаме и до празниците. Как се подготвят там, има ли коледен дух и какво си пожелават:


"Тази година ще имаме духова музика за Нова година,томбола с изненади и изпълнения на нашите състави - двете ни певчески групи. С настъпването на празниците желая на всички жители на Расово много здраве, късмет, щастие и всички да бъдем заедно като едно голямо семейство и да решаваме сплотено проблемите, които имаме." допълни Веромир Спасов.


Още за Расово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42