Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите от Северозапада в Парламента

За какво ще работят новоизбраните депутати?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" говорят Росен Живков от Обединени патриоти, избран от Видинския регион и Николай Иванов от БСП, избран от Врачанския регион- на какви приоритети залагат и за какво ще работят новоизбраните депутати?!

По време на предизборната кампания всички кандидати за народни представители обещаваха да работят за избирателите си.

Проблемите на Северозапада са много. Народните избраници от Северозапада, които са 15, ако работят в екип за региона, може би нещата ще се случват. Няма значение от политическата окраска - в крайна сметка Северозападът изпраща 15 народни представители в българския парламент, които първото нещо, което трябва да направят е да се грижат за доброто на хората, от там нататък вече да спазват партийната си линия и воля.

За пръв път в парламента Видин ще има представител на Обединените патриоти - Росен Живков, който в последния момент измъкна мандата от ДПС. По думите му:

Снимка"Трябва да се направи нещо реално, не в инфраструктурата, макар че тя е част от пакета мерки, които трябва да спомагат привличането на инвеститори. При липса на добра, достъпна инфраструктура, инвеститорите няма как да дойдат. Във Видин липсва евтино алтернативно гориво като газ и метан. Монтана, Враца и Мездра са газифицирани и до голяма степен се облагодетелства местният бизнес. Ще направим усилията в тази посока да създадем един консорциум, съвместен, публично-частно партньорство на Общината с местни фирми, за да се изгради един такъв потенциал за алтернативно гориво. В Народното събрание бих искал да участвам в комисията по земеделие и по европрограми, и европроекти, защото е позната за мен тема."

Николай Иванов от БСП е избран за народен представител от Врачанския регион. Като бивш кмет на Враца познава проблемите на региона. И заявява:

Снимка"Максимално бързо трябва да се предприеме пакет от мерки, с конкретен ангажимент в следващия бюджет, за да започнем реално да работим за съживяването на Северозапада. Тук не става въпрос само за инфраструктурни мерки. Необходим е комплекс от мерки, който на първо място да окаже влияние върху тежката демографска ситуация. На второ място да даде шанс, особено на младите хора с образование, с възможности за професионално обучение, преквалификация. Да намерим този начин за даване на кураж на всички наши съграждани в региона, особено възрастните, които са абсолютно безпомощни и не само като равнище на доходи, но и като ниво на битова престъпност, на сигурност. Така че още първата година да дадем знак, че за този Северозапад наистина има специален ангажимент, специална политика. Като цяло, дългосрочните мерки, особено в икономически план няма да са никак лесни, защото не бива да се заблуждаваме, че лесно може да убедим инвеститор, ако той не среща не само съдействие, но и не вижда една дългосрочна стратегия за подпомагане от държавата за този най-беден регион в Европейския съюз."

19 април е датата, на която президентът Румен Радев свиква 44-тото Народно събрание.

Дано новите народни избраници да работят по-добре и по-ефективно!

Още от разговора с двама от новите депутати чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00