Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китно видинско село си търси хора

7
Снимка: Радио Видин
Разказваме ви за село Чичил, община Кула. От главния път до Кула, от отбивката до селото са няколко километра. По лъкатушещ път, наскоро оправен, се стига до заобиколената от зеленина табела на селото. Посреща те изворна чешма, от която излиза корито, напоявало жадния добитък някога. В добрите си години Чичил се населявал от над 1300 жители. Сега, в делничен ден, малко след 10 часа срещаме едва няколко баби, упътили се по работа до кметството. За живота си на село разказват, че е спокоен, изпълнен с труд по градината. За кмета си казват, че е добър човек, който помага на всеки в нужда. Описаха го като "разсилен", т.е. като човек, който ги обслужва по всякакъв начин.

Снимка
"Ние сме останали много малко, 40 души. Магазин няма от 12 години, един кибрит няма откъде да вземеш.. Обслужва всички баби кметът- като се прибира изпълнява заявките - мляко, сирене, кори... Аз нямам проблеми, живея в града, градинката ми тук ме интересува. Има едни местни бизнесмени, предлагам им да вземат сградата на социалния дом, да направят една детска градина за стари хора, да не тежим на децата..."
, предлагат хората.  



СнимкаКметски наместник на Чичил е Пенко Илиев, който и досега е бил кмет на селото, с малко прекъсване. Спомня си броя на жителите през 2003 година, когато станал кмет, били 128. 14 години по-късно бройката на жителите се е стопила до едва 40. Работел и магазинът. И сега сградата, стопанисвана от Наркооп стои, но безстопанствена, с пропаднал покрив.
За селото си казва, че е много красиво и китно, но неоткрито от външни хора. Имоти за закупуване не се търсят. Единственият чужденец тук бил англичанин, който купил къща, започнал ремонт, но заминал и така и не се върнал повече.
За малкото останали хора кметът полага истински грижи- снабдител, пощальон, плаща сметки, доставя лекарства. Кметът се шегува, че му остава и поп да стане, за да завърши цикъла на обслужването.

"Лекарско обслужване няма, ходят в Кула, които могат. Който не може- аз го карам. Хубаво ни е селото, лошото е, че хора няма. Имоти има, цените са ниски, но само питат. Между 2000 до 5000-6000 лева имот. Търсим си хора..."

Някога в Чичил имало Социален дом. Затворил врати през 1999 година и оттогава селото започнало да замира. Живот на доизживяване- така го оприличи кметският наместник Пенко Илиев.
 
СнимкаНавремето в Чичил били над 1300 души. В къщите живеели по три поколения, работело и училището, в което децата учели до второ отделение. Това си спомня една от най-възрастните жителки на селото. Баба Гена Лилова е родена през 1924 година и е завършила втори клас в чичилското училище.

"Работа, покрай децата, черги да тъчеш, по нивите, мъка е било. Но работеше училището, до втори клас. Ние бяхме по земеделието, учените от селото бяха двама-трима само", каза стрина Гена, както се представи.

Иначе, ежегодният събор в Чичил се провежда на 4 и 5 август, и е известен още като Мария. На този събор се събират стари и млади, а единствената музика, която свири е духовата. Традицията се спазва и днес.

Още за Чичил може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25