Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китно видинско село си търси хора

7
Снимка: Радио Видин
Разказваме ви за село Чичил, община Кула. От главния път до Кула, от отбивката до селото са няколко километра. По лъкатушещ път, наскоро оправен, се стига до заобиколената от зеленина табела на селото. Посреща те изворна чешма, от която излиза корито, напоявало жадния добитък някога. В добрите си години Чичил се населявал от над 1300 жители. Сега, в делничен ден, малко след 10 часа срещаме едва няколко баби, упътили се по работа до кметството. За живота си на село разказват, че е спокоен, изпълнен с труд по градината. За кмета си казват, че е добър човек, който помага на всеки в нужда. Описаха го като "разсилен", т.е. като човек, който ги обслужва по всякакъв начин.

Снимка
"Ние сме останали много малко, 40 души. Магазин няма от 12 години, един кибрит няма откъде да вземеш.. Обслужва всички баби кметът- като се прибира изпълнява заявките - мляко, сирене, кори... Аз нямам проблеми, живея в града, градинката ми тук ме интересува. Има едни местни бизнесмени, предлагам им да вземат сградата на социалния дом, да направят една детска градина за стари хора, да не тежим на децата..."
, предлагат хората.  



СнимкаКметски наместник на Чичил е Пенко Илиев, който и досега е бил кмет на селото, с малко прекъсване. Спомня си броя на жителите през 2003 година, когато станал кмет, били 128. 14 години по-късно бройката на жителите се е стопила до едва 40. Работел и магазинът. И сега сградата, стопанисвана от Наркооп стои, но безстопанствена, с пропаднал покрив.
За селото си казва, че е много красиво и китно, но неоткрито от външни хора. Имоти за закупуване не се търсят. Единственият чужденец тук бил англичанин, който купил къща, започнал ремонт, но заминал и така и не се върнал повече.
За малкото останали хора кметът полага истински грижи- снабдител, пощальон, плаща сметки, доставя лекарства. Кметът се шегува, че му остава и поп да стане, за да завърши цикъла на обслужването.

"Лекарско обслужване няма, ходят в Кула, които могат. Който не може- аз го карам. Хубаво ни е селото, лошото е, че хора няма. Имоти има, цените са ниски, но само питат. Между 2000 до 5000-6000 лева имот. Търсим си хора..."

Някога в Чичил имало Социален дом. Затворил врати през 1999 година и оттогава селото започнало да замира. Живот на доизживяване- така го оприличи кметският наместник Пенко Илиев.
 
СнимкаНавремето в Чичил били над 1300 души. В къщите живеели по три поколения, работело и училището, в което децата учели до второ отделение. Това си спомня една от най-възрастните жителки на селото. Баба Гена Лилова е родена през 1924 година и е завършила втори клас в чичилското училище.

"Работа, покрай децата, черги да тъчеш, по нивите, мъка е било. Но работеше училището, до втори клас. Ние бяхме по земеделието, учените от селото бяха двама-трима само", каза стрина Гена, както се представи.

Иначе, ежегодният събор в Чичил се провежда на 4 и 5 август, и е известен още като Мария. На този събор се събират стари и млади, а единствената музика, която свири е духовата. Традицията се спазва и днес.

Още за Чичил може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00