Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли смисъл от казармата?!

Снимка: БГНЕС


Да се върне ли задължителната казарма в България? В "Посоките на делника" гледната точка е на бивши военни от Северозапада.


Новоизбраният вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов не изоставя идеята си за връщане на задължителната казарма, въпреки че предложението не беше прието в програмата за управление на кабинета "Борисов 3". В програмата, която е разписана от ГЕРБ и Обединени патриоти, се говори за доброволна военна служба, но пък Каракачанов ще настоява в програмата да се запише и проучването на опция за връщане на наборната военна служба.

По думите на госта в студиото Димчо Георгиев, председател на местната структура на ВМРО във Видин и бивш военен, "желанието на всички патриоти, не само на ВМРО е за връщането на задължителната военна служба. Непосредствено след Освобождението, опълченците, които представляват българската войска, остават на служба. Навремето, при социализма имаше един такъв лозунг: "Защитата на Отечеството-  върховен дълг и въпрос на чест за всеки българин!". Казармата изгражда в мъжа качествата на колективизъм, на ред, които в днешно време отсъстват у младите хора. Ще е трудно със сградния фонд, защото той е разрушен, разграбен. Аз разбирам младите хора, не им се служи, те това го отчитат като загуба на време. Това донякъде е така! "

Идеята за връщане на казармата ВМРО предложи и по време на втория кабинет на ГЕРБ. От Патриотичния фронт изготвиха два законопректа в тази посока, но те бяха отхвърлени от парламента. Военното министерство тогава изготви анализ, според който връщането на задължителната казарма ще изисква значителни финансови и организационни ресурси. Всъщност само преди 10 години, България се отказа от наборната армия с решение на Народното събрание.

"По въпроса за наборната служба се провежда един дебат в нашето общество. Обществото ни е разделено, не че по много други въпроси е обединено. По-възрастните, които са служили и са разбрали какво е направила службата за тях, са за връщането на наборната служба. По-младите, които не са служили- са против. От коментарите им в интернет се разбира, че за наборната служба знаят само негативни неща и то в преувеличена степен. Право да ви кажа, че най-интересното е, че някои наши политици са изпаднали в това положение и приписват какво ли не на наборната служба. Много съм впечатлен от факта, че младите жени, за разлика от младежите оценяват наборната служба в повечето случаи като школа за възмъжаване и я смятат необходима за Отечеството. Смятам, че наборната служба рано или късно ще бъде правилно оценена и възвърната. Може би не точно такава, каквато я знам аз. Това не значи, че с наборната служба се решават всички въпроси на военната сигурност на държавата. Без увеличаването на военния бюджет, без необходимата мотивация на военнослужещите, нещата трудно ще се оправят. Необходими са разходи, които са неприятни за всяко правителство.", заяви ген. Цветан Тотомиров, бивш началник на Генералния щаб на Българската армия.

В книгата си "Само ТИ, войнико неизвестни" ген. Тотомиров пише: "Когато през 1997 г. сдадох длъжността началник на ГЩ, Българската армия, без МО, разполагаше със следния личен състав: офицери 17 750, сержaнти - 26 145, войници - 44 985 и волнонаемни, те. цивилни, служители - 22 312. Или общо - 111 985. Днес армията ни е повече от четири пъти по-малка."

Безполезна и безсмислена идея ли е връщането към наборната армия, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45