Всяко едно правителство като дойде на власт, говори за това, че Северозападът ще е приоритет. Това, което е важно за хората, са работните места. За това несъмнено водещ приоритет са способите за привличане и задържане на инвеститори в региона.
"За да дойдат инвеститорите, те би трябвало да стигнат по пътя. Трябва да има подготвена инфраструктура, да има евтини алтернативни източници- ето Мездра и Монтана са газифицирани. За съжаление Видин остана само с надеждите, че ще бъде газифициран. От друга страна това е функция и на държавната администрация, на правителството, и на Агенцията за чуждестранни инвестиции. Наскоро имах среща с инвеститор, които е реализирал намеренията си, разкрил е работни места във Видин и се е сблъскал с нежеланието на хората да работят. Трябва да се направи един структурен анализ на ситуацията, защото имаме работодател, имаме работници, бюро по труда, община, областна управа, които са във функцията си да съдействат и да се получават нещата. Недоумявам защо това се получава сега при положение, че този инвеститор е вече почти две години във Видин. Голяма е вероятността да загубим този инвеститор. Това е един огромен консорциум от фирми, с производство в целия свят и при икономическия анализ на ситуацията на подразделението във Видин се оказва, че то е нерентабилно и е пред закриване. Никой не търпи губещи производства.", заяви в студиото на Радио Видин Росен Живков, народен представител от Обединени патриоти и член на Комисията по икономическа политика и туризъм в НС.
От 2002 година председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов помага на хора да инвестират, да влязат в града, да разкрият нови работни места. В момента тези хора имат вероятно между 700 и 1 000 работни места. "През 2002 година голям инвеститор от Монтана реши да се върне в града и да инвестира и в момента има 300 работни места. Производството е свързано с правенето на детски играчки. В крайна сметка инвеститор се сади. Както се сади дърво- с много грижи и с ясен персонален ангажимент. Не говоря за институционален, такъв в България не съществува. Има персонален ангажимент, някой да се заинати и е много важно инвеститорът да е голям инат. Тогава работата върви! За мен са изключително важни две неща- път и работна ръка. Проблемът с квалифицираните кадри е огромен, както и липсата на кадри. Много отдавна съм научил още едно нещо- 70% от инвестициите в съответния регион идват отвътре, т.е. местните хора са тези, които реално са инвеститори.", коментира Иво Иванов.
"Освен условия, инвеститорите искат да видят и реална държавна политика, за да имат спокойствие за развитие на бизнеса си. От няколко години повтарям, че е необходима специфична политика към региона, която да включва комплекс от мерки. Базовата инфраструктура е едно, но заедно с това и подкрепа за квалификация, обучение, т.е. създаване на човешки капитал, по-качествено образование и промяна в законодателството и даване на възможност на местните власти. Тази естествена активност, която има местната власт, безспорно тя е много по-гъвкава от централната изпълнителна власт да бъде превърната в реални инструменти за привличане на бизнеса, защото законодателството в момента е такова, че на практика е скъсана връзката между местната власт и развитието на икономиката, и на бизнеса в съответната община. Необходима е една комплексна политика, която само с инфраструктура като елемент от нея няма да доведе до развитие.", каза Николай Иванов, народен представител от БСП от Враца и член на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в НС.
Северозападът не е изостанал, а изоставен регион!
Кога този регион ще дочака своите инвеститори- още по темата чуйте в звуковия файл.
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..