Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да сме грамотни

Снимка: радио ВИДИН

Грамотността е ценност, която помага на хората да общуват по-добре помежду си. Тя е изключително важно качество и необходимостта от нея не се изчерпва само с получаването на високи оценки в училище или на зрелостните изпити. Наш сутрешен гост днес бе Петър Петров, преподавател по български език и литератира в гимназията с преподаване на чужди езици " Йордан Радичков" във Видин. "Длъжни сме да сме грамотни. Няма нация в света, която да подценява този въпрос, но ние като че ли сме най- компромисни. Грамотността е най- важният елемент от общата култура на личността. Интернет не винаги е с нас - ние трябва да умеем да пишем. Дразня се от неправилно изписани надписи и зададени въпроси в телевизионни предавания. Младите хора четат предимно любовни романи. Старая се, когато преподавам да използвам и исторически факти, за да направя дадено произведение по- достъпно до учениците. Не трябва да се опростява литературното ниво. Съветвам хората да четат литературни произведения, но и повече литературни критици." - сподели Петър Петров.

В навечерието на 24 май класическият роман "Под игото" на Иван Вазов беше издаден на шльокавица. Решението на българско издателство е провокирано от загърбването на кирилицата и заплахата от нарастваща неграмотност. Писането на шльокавица набира все по-голяма популярност. Това е съчетание между латински букви, цифри и препинателни знаци. Издателството насочва вниманието към този проблем с публикуването на „Под игото”, преведено на шльокавица, с леко намигване към читателите. Самото произведение не може да се прочете в този му вид, каза за радио Видин един от собствениците на издателството и автор на идеята Манол Пейков. "Опитахме да създадем една провокация с цел, когато отвориш книгата да осъзнаеш гигантската нелепост на шльокавицата. В този момент осъзнаваме колко е важна за нас кирилицата. Има хора, които живеят със светините, но аз не съм от тях. Мисля, че има време и място за всяко нещо. Ние трябва да мислим за себе си тук и сега. Живеем под игото на шльокавицата и това е нашата мисловна парабола. Големият проблем проблем на българското образование е, че днес то не е вълнуващо." - каза Манол Пейков.

Жителите на Видин са категорични, че човек трябва да бъде грамотен и да чете странична литература. "Много е важно да сме грамотни. В интернет всеки може да пише каквото си иска ... Моята професия е свързана с това да бъдем грамотни. За съжаление нещата не са такива. Експериментът на пловдивското издателство е гавра с "Под игото" ... Ние по- възрастните умеем да пишем и четем на български език - тази шльокавица още не сме я научили ... Ние учим класическа българска литература, но срещаме затруднения с нея, защото не винаги я разбираме от първия прочит." - споделиха в анкетата видинчани. Грамотността на обществото ни зависи от нас. Не трябва да се страхуваме да задаваме въпроси. Нека четем повече и да излизаме от зоната си на комфорт - да не се ограничаваме само в обичайните списания и вестници. Така не само ще сме сигурни как се пишат сложните думички, които ни затрудняват и избягваме да употребяваме, но и ще обогатим и речниковия запас с нова лексика. по този начин по- често ще забелязваме публикациите в интернет изпълнени с грешки, неправилно изписаните табели по улиците и субтитрите на филмите. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45