По думите на Петър Кичашки от Института за модерна политика:
"Не можем да очакваме качествено ново развитие като пълним парламента с нови хора, които изповядват старите идеи. Не е това рецептата! А профилът на днешния депутат е "неопитен", ако трябва да го определя с една дума. Макар, че парламентът е пъстър, 240 души има там, всеки от тях със своята тежест или липса на такава. Думата е неопитност, защото партийните елити се опитаха да пробутат на избирателите нови лица, казвайки им, че това ще промени политиката. Виждаме, че не работи! Според мен избирателите трябва да са наясно, че в политиката има нужда и от опит. Хората препотвърдиха с вота си статуквото, така че не можем да говорим за липса на доверие, но можем да говорим за липса на задоволство. Хората са недоволни от състоянието на нещата, а с това Народно събрание няма да се промени статуквото. Просто защото това Народно събрание е еманация на статуквото."
"Върти се на празни обороти, защото управляващите нямат екип, от една страна. От друга, те нямат някаква програма или поне нещо, подобно на програма, за което говореха в предизборната си кампания. Това се доказва и от едно писмо, разпространено от г-жа Бъчварова, бивш вицепремиер, до ресорни министри, в което най-настойчиво ги моли да се заемат със законодателни инициативи в унисон с поети уж предизборни обещания. От това писмо се вижда, че те в момента буквално не знаят какво правят", заяви народният представител от БСП Филип Попов.
"Теза на опозицията е, че не се работи качествено и, че въобще не се работи, имайки предвид, че атаките срещу коалицията ГЕРБ - ОП започнаха още от деня веднага след изборите. Това е част от опорни точки, които в крайна сметка са и нормални за една опозиция. Тя иска да покаже чрез думи и действия своята готовност за евентуално бъдещо управление. Аз не приемам тяхното мнение, че не се работи в Народното събрание. Буквално парламентът има едва около месец живот, има внесени законопроекти. Друг е въпросът, че опозицията извади свои стари законопроекти, които е подготвила от миналите народни събрания и ги пусна изведнъж и с това, видите ли, демонстрират активност, че били много добре подготвени или по-скоро- парламентарната група с най-много предложения. Смятам, че не бива да тръгваме в плоскостта на крайното противопоставяне, каквото забелязваме в последните седмици. Разбира се, Народното събрание има още много сериозен път да извърви до това качество, което искат да видят всички наши сънародници", каза народният представител от Обединени патриоти Красимир Богданов.
"Разнороден състав на Народното събрание и попадането на случайни хора в него- затова повече от месец се бездейства. Всяка партия тегли чергата към себе си, трябва да бъдат удовлетворени всякакви желания и много претенции. И затова не може да се структурира самото събрание, не може да започне да функционира. Аз си спомням, че в 40-тото НС юни месец вече работехме и извънредно. Имахме общонационална цел- Европейският съюз, хармонизиране на европейското законодателство с българското. Комисиите не смогваха и съответно събранието, да преминем всички закони, които трябваше да бъдат приведени съгласно европейските стандарти. Сега, доколкото виждам, единственото желание на партиите в управляващата коалиция е кой колко да получи от баницата и кой да се добере до най-перспективните пера на бюджета, за да може да се облагодетелства и да може да захрани своите привърженици. Тогава се зачиташе редът в държавата, работеше се за демократичното утвърждаване на всички институции. Всеки си работеше в своята бразда. Докато сега, имаме малко потъпкване на общодемократичните ценности в държавата, имаме изкривяване на модела, имаме еднолично управление. Това доведе до обезличаването както на парламентарните групи, така и на всеки народен представител. Не съм оптимист за работата на това Народно събрание", е гледната точка на Жори Алексиев, депутат в 40-тото Народно събрание.
Още по темата, както и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..