Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как българското европредседателство може да повлияе за развитието на Северозапада?!

Снимка: БГНЕС


Гледната точка е на хора от малки населени места в Северозапада, както и на добре познати имена за видинската общественост- Мартин Дончев и проф. Вили Лилков.  

Правителството на България определи темите конкурентоспособност, кохезионни фондове и култура за свои приоритети по време на председателството на страната ни на Съвета на Европейския съюз. Очаква се на 23 юни, преди заседанието на Съвета на ЕС, премиерите на Естония, Австрия и България да се подпишат под тези приоритети, с което ще се даде старт и на поредното ротационно председателство. За този мандат те са: първо- заетост, растеж, икономическо развитие, единен съюз, включително енергиен, дигитален съюз. Вторият приоритет е безспорно сигурност и миграция. България поставя тук своя специален фокус за българското председателство- визията към Западните Балкани. На трето място е ЕС след Брекзит, мястото и ролята на съюза на глобалната политическа сцена. 

Как биха могли да спомогнат за развитието на Северозападна  България избраните национални приоритети, най-общо казано, трите К - конкурентоспособност, кохезия и култура?!

Когато България се подготвяше за влизане в ЕС, Мартин Дончев беше областен управител на Видин, а когато влезе, през 2007 година, беше заместник областен управител. Има широк поглед върху това, как изглеждат нещата днес, с оглед на това, че след малко повече от шест месеца ще председателстваме Съвета на ЕС. По думите му, "до момента българското правителство не е провеждало регионална политика- да се подпомогнат най-изостаналите и то видимо. Такава видима подкрепа чрез европейските фондове не може да се каже, че има. Трябва да се въведе идеята, че трябва да има някакво планиране, което да подкрепя регионите. Това планиране трябва да е национално, т.е. българската държава да иска да подкрепи някой от своите изостанали региони. Да предвиди средства в бюджета по някаква програма, която обаче да води до конкретни резултати, а европейските средства би трябвало да са просто допълнение. И тази програма да се отчита на определен период. Преди време, когато Соломон Паси бе във Видин за представянето на своя книга, вечерта, говорейки си, се роди една идея. Той предложи да се представи пред българското правителство това, министрите на транспорта от председателството да заседават във Видин. Напълно е възможно да се организира. Не виждам никакъв проблем видинските народни представители, кметовете на общините и обществеността, ако им харесва тази идея, да я поставят пред българското правителство. Това означава, че Видин ще бъде домакин на срещата на министрите на транспорта, което конкретно отива на града ни и на региона, защото ние сме транспортен център."


Според проф. Вили Лилков, "европредседателството е големият шанс на Северозапада през следващите години, защото като цяло регионът е проблем не само за България. Той е проблем и за целия Европейски съюз, защото е най-изостаналият. И това вече е проблем на Европа! И би трябвало областните управители и кметовете в Северозапада да извършват една много сериозна подготовка, за да могат да запознаят всички евродепутати и отговорните фактори в ЕС в детайли, с проблемите на региона. Това означава да се изведат по общо съгласие най-важните приоритети на тези три области като инфраструктурни проекти, да се оценят много внимателно потенциалите за развитие. Категорично културата е едно от възможните направления, в което може да се развива Северозападът. И да се постави въпросът за директна европейска помощ към Северозапада. Чрез бюджета и чрез европейските програми, Северозападът не би могъл да получи това, което му се полага и това, от което се нуждае. Допълнително смятам, че бизнесът от Северозапада също трябва да има думата в подготовката на това домакинство."
 

Още от разговора със събеседниците, както и коментарите на хора от малки населени места и слушатели от Северозапада, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45