Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли сме за новия отоплителен сезон

Димчо Костадинов: Проблемът с дървата за огрев е сериозен заради износа за Румъния

6
Димчо Костадинов, директор на Топливо, клон Видин
Снимка: Радио Видин

Всяка година, в края на септември, като че ли все още не можем да се разделим от отиващото си лято и настъпващата есен. С нея наближават и студените дни и нощи и отново пред всички нас излиза проблемът за отоплението на жилищата ни и местата, в които работим. С какво да се топлим тази зима? Успяхме ли да намерим верния отговор на този въпрос през годините и има ли най- евтин и най- ефикасен метод за това- дилема вечна и неразрешима. Правим различни експерименти и все не ни харесва. Каква е алтернативата пред видинчани тази година - това попитахме Димчо Костадинов, директор на най- големия дистрибутор на твърди горива за Северозападна България. Оказва се, че т. нар. "пелети" са абсолютен хит в момента за отопление, а дървата отсъстват изобщо като предлаган вариант. 

"Проблемът с дървата за огрев тази година наистина е сериозен. Оказва се, че за да можем да предлагаме дърва, тяхната цена трябва да е около 100 лева за един куб. метър, което ги прави непродаваеми. Причината е износът за съседна Румъния. Затова се отказахме да предлагаме, а това се случва за първи път от година насам. Хит в момента са т.нар. пелети за огрев и ние вече предлагаме няколко вида български и сръбски опаковки. Цената на въглищата се запазва, както и миналата година, но все по-малко хора търсят въглища за огрев през зимата" - сподели Димчо Костадинов.


На пазара и тази есен се предлагат нарязани и нацепени дърва на цени малко по- високи от миналогодишните. Повечето търговци дори предлагат редене и обработване пред клиента, така че да сме сигурни какво точно купуваме. Потърсихме продавачи на дърва във Видин. Намерихме само един на обичайното място - до парк "Владикина бахча". Той разказа за проблема с износа на дърва за съседна Румъния: 

"Нищо не можем да направим, всеки ден изнасят дърва за Румъния. Там цената е около 65 евро за кубик. Миналата година тук бяха на 55 лева нарязани и нацепени, а сега са по 85 лв. Понякога ми става жал за хората и като гледам как едва са събрали пари за отопление, им давам и на по- ниска цена. Ужас е с тези румънци, после ние ще трябва да вкарваме дърва обратно. Такова чудо никога не е било. Трябва да се намеси държавата спешно и да забрани този износ."

Студените есенни и зимни дни вече чукат на вратата ни. Кой ще е алтернативният начин за отопление пред видинчани тази зима? Ето какво казаха по темата те: 

"Предпочитам отопление на електроенергия. Имам си акумулираща печка и съм доволен ... На климатик сме, но в големите студове си е студено ... През зимата отивам при децата си в Германия и там всичко е уредено."  
Оказва се, че голяма част от нашите съграждани предпочитат да се отопляват с климатици през зимата. Според тях това си остава по- чистият и по- приемлив вариант. 

Владимир Драганов е собственик на сервиз за монтаж и поддръжка на климатични системи във Видин и обясни кое е предимството на отоплението с климатик.

"Съветвам хората, които имат стари климатици и трябва да се ремонтират, да не го правят, а по- добре да инвестират направо в нов съвременен уред, тъй като разликата е огромна и икономията на електроенергия е осезаема" - посъветва Владимир Драганов.


Разговаряхме и със собственик на домашна парна инсталация, захранена от камина на дърва. Таня Герасимова е преподавател по български език и литература във видинско училище и от години разполага с такава инсталация в апартамента си. Тя е доволна от инвестицията и ефекта от този вид отопление. Другият алтернативен метод пред видинчани е отоплението с парна инсталация, захранена от камина на пелети. Гошо Тодоров преди четири години инвестира и днес не съжалява за това. Той е международен шофьор и казва, че отоплението с пелети е чист и удобен метод за обитателите на нормално панелно жилище. 

До края на седмицата се очаква ново понижение на температурите, прогнозират синоптиците. Този процес ще продължи до неделя и на места може би вече ще се наложи да ползваме средства за отопление. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00