Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подмяна на водопровода искат в Киреево

7
Снимка: Радио Видин

Киреево е малко, китно, полупланинско село, в което са останали малко над стотина работливи хорица. Правят впечатление подреденият център и спретната църква. Освен няколкото обичайни посетители на кафенето, хората, които срещаме са забързани - да вземат хляба и да продължат по пътя си, улисани в ежедневието. Някога селото било оживено, жителите му наброявали над 1500. Имали училище, хората се трудели и в селското стопанство, и в промишлеността, тъй като наоколо функционирали множество фабрики и цехове. Картината днес е коренно различна- население от едва 120 жители, повечето пенсионери. Тези, които все още ги държат краката и ги слушат ръцете все още се занимават с отглеждане на животни. Обичайните обитатели на селските дворове са няколко щастливи кокошки и куче-пазач. Рядкост са хората като бабата, която срещаме на центъра, повела козичката си нанякъде. Казва, че все още има сила да се грижи за нея, дава и мляко, и няколко козлета всяка година. Но, основна грижа сега за жената е идващата зима. Защото все още не се е снабдила с дърва за огрев. 

Снимка
Снимка
Селото се управлява от жена, амбициозна и работлива, решена да направи много, докато е на стола на кмета. Тя ще настоява за ремонта на 7-километрова отсечка от пътя за граничния пункт Връшка чука до селото, който не е ремонтиран отдавна, само частично- на отбивката.

"Преди година правиха кърпежи на пътя, но трябва изцяло да се оправи, в лошо състояние е, така е и от Киреево до Раковица. Не знам дали ще заделят скоро средства за ремонта, но ще настоявам", заканва се кметицата Маргарита Георгиева.

Наскоро в кметството в Киреево е извършен ремонт за 50 000 лв. През лятото е сменена дограмата, пребоядисано е отвътре и отвън, сменен е и покривът на читалището, който бил в много лошо състояние, похвали се Маргарита Георгиева. Казва, че не се страхува от работата, ако трябва, сама ще обгрижва и самотните хора, тъй като липсват хора по програмите за временна заетост, които иначе ѝ помагат.

Киреево, войнишки паметник
Киреево, войнишки паметник
Говорим и за уредените градинки в центъра и приветливия площад, за открития войнишки паметник в двора на църквата.
 
"Миналата година през декември открихме нов войнишки паметник в двора на църквата, руският посланик беше тук за откриването. Много хубав паметник..."


Кметицата разказва и за нещата, които би трябвало да се случат- като подмяната на стария водопровод, от който авариите са почти ежедневни.  

"Водопроводът, това е работа и на ВиК-то, не само на общината. Много е стар, трябва да се сменят тези тръби. През ден имаме аварии, добре че от ВиК-то в Кула идват хората, оправят веднага, но нали все се спира водата, неприятно е", обяснява Маргарита Георгиева.

Снимка
Снимка
Някогашното училище на името на "Христо Ботев" датира в селото от 1884 г., първите учители са били Алексей Бенчев от Долни Лом и Панто Дилов от село Калугер. Затворено от години, селското школо е вече история.

На финала на нашия разказ за Киреево стигаме до интересната история на селището, наречено на капитан Николай  Киреев - руски офицер, герой от Сръбско-турската война от 1876 г.

"Той е от дворянски род... Оставя писмо на майка си и баща си, че не може да гледа как един братски славянски народ е угнетен и потиснат от турците и се записва доброволец, защото иска да освободи България. Идва в България, дават му отряд, но загива край раковишката мелница. Погребан е на манастира", разказва Тони Йотов, жител на селото.

Иначе, в Киреево, оказа се, знаят и как да се веселят, защото празнуват няколко пъти в годината, а не както другите села- само на събор. Селският празник, или съборът, е на 24 май, после е празникът на Киреев на 6 юли, на 28 август пък правят курбан и скара на площада.

Още за делника и празника в село Киреево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45