Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се промени в община Видин две години след местните избори?!

Снимка: Колаж: Полина Тодорова
В "Посоките на делника" равносметката я правят Радослав Георгиев, представител на младото активно общество, Малинка Башлийска от Съюза на пенсионерите във Видин и анализаторът Любен Добрев


Преди две години, на 2 ноември 2015 година, ден след балотажа, новоизбраният тогава кмет Огнян Ценков обеща в "Посоките на делника"

"Ред и прозрачност в работата на общинската администрация, въвеждане на електронно управление и инвестиции към видинския край." Както и: 

"Важно е да осигурим модерно образование за младите хора, които да остават в града. Редовно висше образование- филиал или университет, това искат младите, научихме го от анкета с ученици от 11 и 12 клас от видинските училища. Ще работим и в други направления- разкриване на интермодален терминал, по този проект се работи и ще стане факт, има подписано споразумение между Европейската комисия и правителството."
 
Някои от тези обещания вече са факт!


А по думите на Любен Добрев, "последните 15 години, ако не и 20, ако не и малко повече, едва дали има кмет, който да каже, че: "Ето ние вече стигнахме дъното, оттласнали сме се и вървим напред." Това си има своята обосновка и за съжаление ми се струва, че ние все повече и повече затъваме, тъй като възможностите на една общинска администрация зависят от възможностите, с които разполага въпросната администрация. За да се развива една община, тя трябва да има собствени приходи. Собствени приходи се правят с прилична инвестиция, със създаване на бизнес климат, ако щете с някакво публично-частно партньорство, изграждане на общи предприятия, общински фирми... За съжаление, това все още не го виждаме!"


Радослав Георгиев заяви, че "младите хора във Видин се характеризират с това, че ги няма, най-вече. Това е общата картинка, която не е от днес, от вчера или от последните местни избори. Но има и нещо положително, и това е създаването на филиал на Русенския университет. Трябва все пак да кажем, че една птичка пролет не прави и в никакъв случай резултатът от откриването на този филиал няма да се види днес или утре. Ще се види доста по-напред във времето и ако остане само той, то в никакъв случай не би бил достатъчен."


Малинка Башлийска коментира, че "пенсионерите са почти 2/3 от населението на видинската община. През този двегодишен период имаме малък напредък и той се състои в това, че ние подготвихме, а Общинският съвет прие наредба за работа с пенсионерските клубове и с клубовете на инвалидите. В резултат на това поставихме работата на пенсионерските клубове на местно ниво малко по-стройно, но далеч сме от изискванията на възрастните хора за един достоен живот в нашата община. Малко трудно се сработваме по определени въпроси с кметските наместници и с кметовете в малките населени места в общината. Това е, защото в нашата мила родина все още не е подготвен и приет законът за възрастните хора, където точно да се регламентират отношенията на общините към клубовете на пенсионерите като едно място за социализация, едно място за подпомагане и активен живот на хората в пенсионерска възраст."


Ефективно ли функционира администрацията и успява ли да бъде в помощ на граждани и институции?! И какво представлява Видин в мечтите на събеседниците, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00