Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се промени в община Видин две години след местните избори?!

Снимка: Колаж: Полина Тодорова
В "Посоките на делника" равносметката я правят Радослав Георгиев, представител на младото активно общество, Малинка Башлийска от Съюза на пенсионерите във Видин и анализаторът Любен Добрев


Преди две години, на 2 ноември 2015 година, ден след балотажа, новоизбраният тогава кмет Огнян Ценков обеща в "Посоките на делника"

"Ред и прозрачност в работата на общинската администрация, въвеждане на електронно управление и инвестиции към видинския край." Както и: 

"Важно е да осигурим модерно образование за младите хора, които да остават в града. Редовно висше образование- филиал или университет, това искат младите, научихме го от анкета с ученици от 11 и 12 клас от видинските училища. Ще работим и в други направления- разкриване на интермодален терминал, по този проект се работи и ще стане факт, има подписано споразумение между Европейската комисия и правителството."
 
Някои от тези обещания вече са факт!


А по думите на Любен Добрев, "последните 15 години, ако не и 20, ако не и малко повече, едва дали има кмет, който да каже, че: "Ето ние вече стигнахме дъното, оттласнали сме се и вървим напред." Това си има своята обосновка и за съжаление ми се струва, че ние все повече и повече затъваме, тъй като възможностите на една общинска администрация зависят от възможностите, с които разполага въпросната администрация. За да се развива една община, тя трябва да има собствени приходи. Собствени приходи се правят с прилична инвестиция, със създаване на бизнес климат, ако щете с някакво публично-частно партньорство, изграждане на общи предприятия, общински фирми... За съжаление, това все още не го виждаме!"


Радослав Георгиев заяви, че "младите хора във Видин се характеризират с това, че ги няма, най-вече. Това е общата картинка, която не е от днес, от вчера или от последните местни избори. Но има и нещо положително, и това е създаването на филиал на Русенския университет. Трябва все пак да кажем, че една птичка пролет не прави и в никакъв случай резултатът от откриването на този филиал няма да се види днес или утре. Ще се види доста по-напред във времето и ако остане само той, то в никакъв случай не би бил достатъчен."


Малинка Башлийска коментира, че "пенсионерите са почти 2/3 от населението на видинската община. През този двегодишен период имаме малък напредък и той се състои в това, че ние подготвихме, а Общинският съвет прие наредба за работа с пенсионерските клубове и с клубовете на инвалидите. В резултат на това поставихме работата на пенсионерските клубове на местно ниво малко по-стройно, но далеч сме от изискванията на възрастните хора за един достоен живот в нашата община. Малко трудно се сработваме по определени въпроси с кметските наместници и с кметовете в малките населени места в общината. Това е, защото в нашата мила родина все още не е подготвен и приет законът за възрастните хора, където точно да се регламентират отношенията на общините към клубовете на пенсионерите като едно място за социализация, едно място за подпомагане и активен живот на хората в пенсионерска възраст."


Ефективно ли функционира администрацията и успява ли да бъде в помощ на граждани и институции?! И какво представлява Видин в мечтите на събеседниците, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45