Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е виновен за "парадокса Северозападна България"

Северозападна България е най-бедният регион в целия Европейски съюз, тук заплатите са най-ниски, безработицата- най-висока, демографските процеси са негативни, инвестиции липсват, младите бягат... Тези констатации не са от вчера, всеки знае за тях, но кой е виновен? Отговорът на този въпрос потърсихме в "Посоките на делника".

"Всички (държавата, местната власт, живеещите тук) са виновни за това състояние на Северозапада. Пасивни сме... Рибата мирише откъм главата, това е истината. Няма достатъчно желание ситуацията да се промени. Младите хора си тръгват, защото тук нямат перспектива, а старите "си отиват". Този край е хубав- имаме реката, имаме съседи, земята е плодородна, би трябвало да има перспектива за хората. Трябва да има повече смелост в този народ- като искаме нещо, да си го постигаме... Народът не е виновен, че не е на работа и че няма кой да я създава в тази държава... От една страна и ние имаме вина, но аз упреквам ръководството на общината- колко години, колко кметове се смениха, общински съветници, а нищо не се направи за Видин. Хората са трудолюбиви, но нямат никакви условия... 1989 година Видин бе 80 000, а сега колко сме?.. Всички са виновни. Имаше предприятия, а ги унищожиха, за да се облагодетелстват някои. Ние сме потърпевшите... Управляващите са виновни, а ние имаме вина, че сме ги избрали..."
, казаха видинчани в анкета на Георги Жиков.

Снимка"Още в първите години след 1989 година южните райони на България се оказаха в по-добра позиция заради близостта на Турция и Гърция, което спомогна да се активизира търговският обмен и това даде живот на тези райони. На второ място- инвестициите, които държавата правеше целенасочено основно в пътна инфраструктура, бяха предимно в Южна България. На трето място, но не по важност- цялата структура на икономиката в северозападния регион преди 1989 година беше такава, че непосредствено след промените тя рязко не издържаше на конкуренцията. Бих добавил и че София, като град, който продължава да се развива много интензивно, изсмука като ресурси и капацитет предимно северозападния и югозападния райони като човешки потенциал. Много квалифицирани специалисти заминаха или в чужбина, или в София, където намериха по-добре платена работа. Трябва да се добави и незаинтересоваността на почти всички български правителства по отношение на проблемите на този регион. Подход на съживяване на региони, които са в упадък, вече е разработван в Европейския съюз. Много региони от Испания, Португалия, Италия след присъединяването към Европейския съюз са били в същото положение, но тогава са се взимали целенасочени мерки и тези региони постепенно са достигали прилично икономическо ниво. Ако ще се съживява Северозападът, това трябва да стане на първо място с усилията на хората, които ежедневно се борят. На първо място мерките трябва да бъдат насочени в подкрепа на местния бизнес. Без целенасочена програма за развитие на Северозапада във всичките му аспекти- трудови ресурси, децата, учителите, бизнесът, преференциална данъчна система, Северозападът скоро няма да се задвижи в положителна насока и упадъкът ще продължава..." смята видинчанинът Вили Лилков, учен, професор, политик, бивш народен представител.

СнимкаПарадокс е, че Северозападна България, която географски е най-близо до западния свят, е най-изостанала. Това коментира бившият министър на икономиката Николай Василев и добави:

"Държавата може и трябва да направи пътища и то не само към вътрешността на страната, а и към съседните държави- повече ГКПП-та, мостове... Проблемът на Северозападна България най-вече е, че е физически изключително отрязана от света. В цяла Източна Европа най-богатите и най-проспериращите райони са северозападните части на съответните държави. Държавата трябва да се погрижи и малко повече за сигурността- битовата престъпност унищожава всички други надежди. Трябва повече работни места, инвестиции, да закараме някой голям инвеститор. А и хората трябва да работят повече- за това не винаги държавата трябва да свърши работа. Проблем е, че за последните повече от 10 години всичко хубаво в България се случва в Южна България..."

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42