Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е виновен за "парадокса Северозападна България"

Северозападна България е най-бедният регион в целия Европейски съюз, тук заплатите са най-ниски, безработицата- най-висока, демографските процеси са негативни, инвестиции липсват, младите бягат... Тези констатации не са от вчера, всеки знае за тях, но кой е виновен? Отговорът на този въпрос потърсихме в "Посоките на делника".

"Всички (държавата, местната власт, живеещите тук) са виновни за това състояние на Северозапада. Пасивни сме... Рибата мирише откъм главата, това е истината. Няма достатъчно желание ситуацията да се промени. Младите хора си тръгват, защото тук нямат перспектива, а старите "си отиват". Този край е хубав- имаме реката, имаме съседи, земята е плодородна, би трябвало да има перспектива за хората. Трябва да има повече смелост в този народ- като искаме нещо, да си го постигаме... Народът не е виновен, че не е на работа и че няма кой да я създава в тази държава... От една страна и ние имаме вина, но аз упреквам ръководството на общината- колко години, колко кметове се смениха, общински съветници, а нищо не се направи за Видин. Хората са трудолюбиви, но нямат никакви условия... 1989 година Видин бе 80 000, а сега колко сме?.. Всички са виновни. Имаше предприятия, а ги унищожиха, за да се облагодетелстват някои. Ние сме потърпевшите... Управляващите са виновни, а ние имаме вина, че сме ги избрали..."
, казаха видинчани в анкета на Георги Жиков.

Снимка"Още в първите години след 1989 година южните райони на България се оказаха в по-добра позиция заради близостта на Турция и Гърция, което спомогна да се активизира търговският обмен и това даде живот на тези райони. На второ място- инвестициите, които държавата правеше целенасочено основно в пътна инфраструктура, бяха предимно в Южна България. На трето място, но не по важност- цялата структура на икономиката в северозападния регион преди 1989 година беше такава, че непосредствено след промените тя рязко не издържаше на конкуренцията. Бих добавил и че София, като град, който продължава да се развива много интензивно, изсмука като ресурси и капацитет предимно северозападния и югозападния райони като човешки потенциал. Много квалифицирани специалисти заминаха или в чужбина, или в София, където намериха по-добре платена работа. Трябва да се добави и незаинтересоваността на почти всички български правителства по отношение на проблемите на този регион. Подход на съживяване на региони, които са в упадък, вече е разработван в Европейския съюз. Много региони от Испания, Португалия, Италия след присъединяването към Европейския съюз са били в същото положение, но тогава са се взимали целенасочени мерки и тези региони постепенно са достигали прилично икономическо ниво. Ако ще се съживява Северозападът, това трябва да стане на първо място с усилията на хората, които ежедневно се борят. На първо място мерките трябва да бъдат насочени в подкрепа на местния бизнес. Без целенасочена програма за развитие на Северозапада във всичките му аспекти- трудови ресурси, децата, учителите, бизнесът, преференциална данъчна система, Северозападът скоро няма да се задвижи в положителна насока и упадъкът ще продължава..." смята видинчанинът Вили Лилков, учен, професор, политик, бивш народен представител.

СнимкаПарадокс е, че Северозападна България, която географски е най-близо до западния свят, е най-изостанала. Това коментира бившият министър на икономиката Николай Василев и добави:

"Държавата може и трябва да направи пътища и то не само към вътрешността на страната, а и към съседните държави- повече ГКПП-та, мостове... Проблемът на Северозападна България най-вече е, че е физически изключително отрязана от света. В цяла Източна Европа най-богатите и най-проспериращите райони са северозападните части на съответните държави. Държавата трябва да се погрижи и малко повече за сигурността- битовата престъпност унищожава всички други надежди. Трябва повече работни места, инвестиции, да закараме някой голям инвеститор. А и хората трябва да работят повече- за това не винаги държавата трябва да свърши работа. Проблем е, че за последните повече от 10 години всичко хубаво в България се случва в Южна България..."

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45