Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще караме ли по-изправни и екологично чисти автомобили

До края на месеца готвените промени в Закона за движението по пътищата ще бъдат пуснат за публично обсъждане. Той би трябвало да регламентира дейността на автосервизите и искания от тях регистрационен режим. Готвените промени предвиждат стикерът за годишен технически преглед да съдържа чип с информация за техническото и екологичното състояние на автомобила и да позволява дистанционен контрол за това дали колата отговаря на всички изисквания. Предвижда се и въвеждането на цветни стикери за степента, с която автомобилът замърсява околната среда. Всяка степен ще бъде и различно оцветена.

Какво мислят видинчани за готвените промени и ще можем ли да си позволим да купуваме и караме екологично чисти автомобили?

"Не само автомобилите замърсяват околната среда ... Трябва да се направят промени в Закона. Според мен, ако имахме по- високи доходи, ще си позволим и по- модерни автомобили. В момента това можем да си позволим ... Аз нямам кола и не ме интересуват промените" - казаха жителите на крайдуваския град. 

Председателят на Съюза на автосервизите в България Юли Атев е категоричен, че новите идеи за промени, свързани с техническите прегледи, са неефективни и напълно излишни. 

"В момента изчакваме, за да разберем какви точно са готвените промени. На този етап има и някои добри предложения, но има други, във връзка със стикерите за изгорелите газове, които, поне за мен, са някакво недоразумение. Живеем във време, в което един четец може да види номера на автомобила и да провери в сървъра дали е с платена "Гражданска отговорност", дали е с годишен технически преглед, какви изгорели газове има и не са необходими никакви стикери за това. Това са излишни средства и всеки чип може да бъде манипулиран. Всеки един автомобил трябва да има сервизна книжка и да бъде обслужван от законните сервизи в България. Много хора в сервизите-фантоми нямат необходимата квалификация, а извършват ремонти. Правилно е да бъдат регистрирани всички сервизи и ремонтът да бъде вписван в сервизна книжка" - каза Юли Атев и допълни: 

Снимка"В момента няма закон, който да регламентира дейността на сервизите. Когато стане едно ПТП на пътя казват че е поради превишена скорост или неспазване на дистанция. Но дали този автомобил е бил обслужван от хора, които имат нужната квалификация, никой не казва. И от тук идват и големите проблеми."


Разговаряхме по темата и с Йонко Иванов, председател на Асоциацията по автомотоподготовка в България. 

"Състоянието на автопарка у нас отговаря на икономическото ни състояние. Паркът ни е втора ръка и вече е доста амортизиран. Не са само автомобилите причина за лошия въздух, който дишаме. Когато ми дадат възможност да работя за 3 000 или 5 000 лева, съвсем спокойно ще си сменям колата на 5 години. Има модерни дизелови двигатели, които отделят много по- малко вредни емисии от бензиновите." 

Попитахме автомеханика и автомобилен състезател от Видин Ани Ванков, който е и собственик на автосервиз,  има ли хора, които нямат необходимата квалификация и ремонтира автомобили.

"За съжаление, във Видин всеки, който умее и който не умее поправя автомобили. Погледнете само в крайните квартали колко гаражчета са отворени и всеки работи без да притежава необходимата квалификация" - посочи Ани Ванков.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00