Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалищата- културните средища, спасили България

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на 24 май от Националния статистически институт обявиха резултатите от традиционното си петгодишно изследване на читалищната дейност.

Действащите читалища на територията на България са 3 321, от тях 663 са в градовете, а 2 658 в селата. В сравнение с 2012 г. се наблюдава увеличение на броя на читалищата с 246. Членовете на читалищата са 272 797, като спрямо 2012 г. броят им се увеличава с 34 593.

Най-много са действащите читалища в област Пловдив- 207. Най-малко са читалищата в областите Видин и Габрово - по 77. В областите Враца и Монтана функционират по 101 читалища.

В 3 045 читалища, или 91.7% от всички читалища, има действащи библиотеки; 1 616 читалища предлагат услуги за ползване на компютър с достъп до интернет за потребители; 2 544 читалища разполагат със зала за представления, като средно една зала разполага с 220 места за зрители.

Снимка
Снимка
"Читалище "Развитие 1893" Белоградчик е наследник на най-добрите възрожденски традиции. В момента действащи състави в читалището са: духов оркестър "Белоградчик", театрален състав, естраден състав "Феникс", състав за стари градски песни "Чаровни години", литературен клуб, кино клуб "Ведерник", мъжки хор, клуб за задравословен начин на живот, библиотека с компютри и безплатен интернет. Направихме сдружение с читалищата от селата в общината, за да могат да кандидатстват по проекти. Много е трудно да се поддържат читалищата, защото не достигат средствата. Нямаме никакви външни приходи. Но тези институции имат място в съвременното българско общество. Читалищата трябва да развиват и обогатяват културния живот, да съхраняват и доразвиват традициите, но и да влизаме в новаторството, защото  младите хора вече се интересуват от съвсем други неща- от друга музика, друг вид изкуства, интернет. Освен демографски, има и културен срив. Трябва да се преборим с това, защото читалищата са културните средища, които през вековете са спасили България."
, каза пред Иванка Петрова Валери Цветков, председател на НЧ "Развитие 1893".

Снимка
Снимка
246 нови читалища
са разкрити в България през последните пет години. Малко известен факт дори за местната общественост е, че в град Видин са регистрирани цели 9 читалища. Най-голямото и най-старо от тях, разбира се е читалище "Цвят", сред новите и с богата дейност обаче е читалище "Светъл ден".

"Стана модерно да се създават читалища, защото те могат да развиват различна дейност. Не е задължително да е само някаква школа и да имаш тесни специалисти. Дори в нашия град последните години има открити поне още 4-5 читалища. Не мога да кажа дали имат дейност. За нас обаче мога да кажа, че доста добре се развиваме. Не е толкова лесно и не всичко започва от първия ден с големи финанси, много деца, много участия. Всичко е постепенно вървене по стълбичката нагоре. Първата година започнахме съвсем скромно, с малко дечица, с малко школи, с едно помещение под наем. Постепенно започнахме да си купуваме и шием костюми. Сега сме вече пета година и сме с доста добър репертоар, с добър брой деца, с много конкурси, на които сме били и печелили, фестивали, концерти и с пет самостоятелни концерта.",  разказа Йоана Ванкова, ръководител на школите по народни танци към читалище "Светъл ден".

СнимкаНа 24 май потърсихме и Народно читалище "Просвета" в Мездра.

"Това е един уникален за нас българите празник, който ни отличава от останалите народи. Само при нас буквите имат отделен празник. На днешния празник мога да кажа, че съм доволна от представянето на всички колективи в читалището. Предстоят им още много изяви в страната и чужбина. Пожелавам им много здраве, много успехи, много дръзнование, да запазят тази искрица, която ги води в нашите репетиционни зали. Да пазят традициите, както сме ги приели от нашите предшественици, за да ги предадем на поколенията след нас. В това е нашата отговорност- да приемаме и да предаваме националната ни култура, да я запазим в нейния непреходен и стойностен вид.", каза пред Петко Котларски секретарят на читалището Валентина Цекова.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00