Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сериен обирджия тормози хората в село Липен

10
Снимка: Радио Видин

Село Липен се намира в община Монтана. Голямо, подредено и чисто село, в което живеят около 250 души. Населеното място е старо, с повече от 600-годишна история. В разцвета си около 1940-та година населението му е било към 1800 души. Срещнахме се с кмета четвърти мандат Венчо Латинов в подредения му кабинет в ремонтираната сграда на кметството. Разказва за историята на Липен и за доброволния труд на предците им, построили училището и църквата.

"Първо започнали да строят църквата. После хората решили, че е по-добре да се направи училище за децата да има къде да учат. Така градежът на църквата продължил 24 години. Училището ползвали и за читалище, изнасяли театрални постановки. Всичко е правено на доброволни начала. Камъните извозвали с много волски коли. Селото било многолюдно", разказа историята кметът.

СнимкаВ днешни дни Липен е спокойно населено място, което кара все повече хора да купуват имоти и да се местят да живеят на село. Жителите му обаче са пропищели от сериен обирджия. Крадецът навсякъде прави едно и също- краде храна. На една от последните му кражби сложил кофи върху охранителните камери, за да не снимат лицето му. За  няколко месеца са обрани десетки къщи.

"Един и същ е, брат му по затворите. От полицейския участък в Монтана идват всяка вечер, те го хващаха, но го пускат. Хората ме питат - това държава ли е, полиция ли е?! Гледаме го как влиза, на камерите, слага шишета на тях да не го снимат. От полицията казват, че това не е доказателство. Само храна търси, друго не взима, гладен... Местен човек е, не е от контингента"
, обясни кметът.

Друг проблем в Липен е липсата на обхват на мобилните оператори. Преговори с тях има, като все още се уточнява къде да се разположат антените, обясни кметът Венчо Латинов. Очаква в най-скоро време да се разберат и селото най-сетне да има нормални комуникационни връзки през следващия месец.

В Липен имат футболен отбор, с името "Дичо", който е тяхната гордост. Кметът Венчо Латинов, като бивш футболист, разказва със страст за футболните им изяви и за личния си опит на игрището. Наличието на певческа и танцова група, и футбол прави селото живо, категоричен е той:

"Имаме си футболен отбор. И то не лош, стабилен, с футболисти, отпаднали от юношите на "Ботев"- Враца. Бивш футболист съм, ходил съм при юношите на "Ботев"- Враца, по Монтана също, играл съм много."


СнимкаЧиталище "Пробуда"е създадено през 1926 г. от група будни хора в Липен - Ангел Иванов, Николай Наков, Мито Замфиров, Христо Димов и поп Кузма Павлов. Първата театрална постановка е направена в старото училище. Като в учителската стая е направена сцената от чинове и ритли на волска каруца, а за завеси са пуснати двуполи кълчищни черги. И днес сградата е добре поддържана, с богата колекция от старинни предмети от бита на българина, дарени от местни хора. За битовия кът и групите към читалището разказва Биляна Петкова, секретар на НЧ "Пробуда".

"Стан, мотовилки, дарак за вълна, синията и трикраките столчета, старите тъкани черги, всичко е от хората от селото. Имаме много носии, ямурлуци. Откакто го има читалището, я има и певческата група за автентичен фолклор."


На 1 километър в северна посока от с. Липен има местност, която се нарича "Дедовско дърво" или "Дедово дърво", където до скоро имало вековно дърво. Преданието е, че след загиването на старото дърво там винаги пониквала млада фиданка. Богомилите чели своите молитви не в църкви, а под големи дървета, в гори или на високи места. С името на дедеца или дядото етимологически са свързани и имена на други околни местности.

Още за село Липен може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00