Безработицата в село Гара Орешец, община Димово, е причина за напускането на жителите през последните 30-ина години. Тези, които са останали, са предимно пенсионери. От над 2 000 души население, в село Гара Орешец са останали около 500 човека.
"Давам 60 лева за лекарства и 60-70 лева делим за дърва. От 200 лева прави сметка колко остават. Не може да се живее, а и аз не съм добре... Спокойно е, щом има работа- е, тук в дома, в Съвета, в читалището са две жени. Има си клуб за пенсионерите...Горе- долу добре се живее. Работя на 8 часа по програмата от една година. Метем, тесаме, каквото ни кажат работим. Всичко си е добре тук в село, има много хубави работи, но няма хора. Тук няма работа... Да има някакво предприятие, да може да работят младите хора. Като няма къде да работи какво да се прави? 32 предприятия е имало тука... 2240 човека, аз бях домакин на фурната и имах списък, толкова е било населението без приходящите...", коментираха жители на село Гара Орешец.
Местните хора се радват, че има много туристи, които посещават пещерата "Венеца" край селото. Те обаче не остават да нощуват и не спират в селото, затова и приходите са само от билетите за посещение на обекта.
В село Гара Орешец има Дом за възрастни хора, с капацитет 30 места, който също предлага заетост. Площадът в центъра е добре поддържан. Има фонтан- работещ, здрави пейки, детска площадка. Поддържана е и сградата на местното читалище "Народен будител- 1927".
Както в почти всички села, населението в село Гара Орешец е застаряващо. В местното основно училище се обучават малко деца от съседните села, повечето са предпочели Видин или Белоградчик. Има и детска градина.
От година и два месеца кмет на с. Гара Орешец е Юлиян Симеонов. Той има задачата да довърши мандата на предишния кмет. Кандидатирал се е за мястото с ясното съзнание, че хората имат нужда някой да ги закриля и прави всичко, което може, за да се чувстват добре:
"Разбрах, че има нужда от кмет, който да действа и да решава проблемите на селото и на хората. Обещах им, че винаги ще бъда отворен към тях. Заедно да превърнем това място в по- добро за живеене."
Община Димово работи с блокирани сметки, заради големи задължения и това допълнително утежнява работата на кметствата.
Не всичко обаче в село Гара Орешец е загубено, защото от няколко години е предпочитана туристическа дестинация- заради пещерата Венеца. Има и инвеститорски интерес- от Атомната електроцентрала са харесали мястото, за да изградят почивен дом за своите служители- с басейн и сладкарница. Ще има и свободен достъп за граждани:
"В старото село, бившето помощно училище е закупено миналата година от синдиката на АЕЦ "Козлодуй", които ще направят почивна станция за енергетици. Сега в момента са проучванията, разрешителните и проектите. Имотът ще се раздели на две, ще има свободен достъп за граждани", допълни кметът на Гара Орешец.
Кметството е закупило косачка миналата година за косене на тревата на стадиона, която сега използва и за поддържане на парковете. Пет човека са наети по програми и други десетина отработват по 14 дни.
"За жалост няма деца. Обезлюдява се селото."
Според Юлиян Симеонов обаче, през последните години интересът на младите хора към Орешец се възвръща, не са малко хората, които работят в София, но през почивните дни идват в селото.
Огромна е нуждата от ремонт на улици. Тази година ще се подмени водопроводът на две улици, за да може следващата година да бъдат асфалтирани.
"Тази година сменихме тротоара на една от улиците и ремонтирахме основна улица, която да поеме трафика да не минава през центъра, улица "Христо Ботев" я ремонтирахме и доасфалтирахме един участък. Това бяха парите. Много малко са парите. 25 000 лева са улиците, ремонта и още толкова за тротоара."
Спасението на липите от посегателството на събирачи на цвят е едно от нещата, с които Юлиян Симеонов се похвали. Другото- нулевата престъпност. Отдава го на видеонаблюдението- с явни и скрити камери.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..