Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развива ли се България, след като има 2 млрд.лева излишък в бюджета?!

Снимка: Архив


В "Посоките на делника" гледната точка е на финансиста Павел Паунов, на бившия зам.регионален министър Иван Аспарухов и на кмета на община Медковец Венцислав Евгениев. По темата говорят и хора от малки населени места в Северозапада.

Според Павел Паунов: "Излишъкът е хубаво нещо, но всяка година виждате, че той до края на годината е изразходван, дори и за обществото според мен, с неясни докрай теми. Излишъкът е по-добре от дефицита, но всеки излишък е лошо направен бюджет. Единственият правилен път, когато има излишък, за мен като финансит и десен човек, е само за чистене на дългове, а не с неясни цели, проекти и временни изпълнения на спешни нужди. Защото те не са спешни нужди, те са били непредвидени в бюджета, което показва неправилно планиране. Обществото по никакъв начин не разбира, че има излишък. А в края на годината всички забелязваме, че приключваме без излишък."

По думите на зам.регионалния министър Иван Аспарухов: "Важно е тези 2 млрд.лева излишък в бюджета дали са резултат от сериозен икономически растеж, или са резултат от ниски тавани на планирането в началото на бюджетната година. Все пак, щом ги има, е добре да бъдат използвани. Тук стигаме до въпроса как се използват и какъв ефект има от тях. За мен държавата се развива в неправилна посока. А държавата трябва да се заеме с две неща- управление на процесите- това, което искаме да правим, и контрол."

Кметът на община Медковец Венцислав Евгениев коментира: "Дали излишъкът е полезен, се определя най-добре по качеството на живота. Излишъкът би трябвало, след като го има, да се разходва по разумен начин и така, че да позволява надграждане на всичко онова, което кореспондира с качеството на живота. А пък да ви кажа, че и този излишък се разпределя по един особен начин. Обществото ни има нужда от повече справедливост и разум в разпределителния процес."


Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45