Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителската професия - проблеми и решения

Снимка: Архив Радио ВИДИН

 

Атрактивна ли е учителската професия, кои са предимствата и недостатъците в работата на педагозите- това провери в проучване Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и наскоро обобщи и представи резултатите. Проучването на тема "Учителската професия- проблеми и решения" бе направено от няколко  регионални структури в страната, и включваше въпроси за статута на учителската професия, желанието или нежеланието на младите учители да останат и активно да работят в системата, както и за ключовите предимства и недостатъци на професията на педагога в България. Какви са изводите от проучването разказа председателят на синдиката д-р Юлиян Петров:

"Най- важното е размерът на чистото трудово възнаграждение на педагозите да стане не по-малко от 1500 лв. в краткосрочен план... Ефективно и решително да се намали безмерната бумащина... Класното ръководство да се заплаща не по-малко от 100 лева... Учителят да не се използва от директорите и институциите за непедагогически и несвойствени дейности, като охрана, отбрана, търсене на ученици и др... МОН и останалите прилежащи министерства, общини и институции да проведат превенция срещу натиска върху българския учител и директор, в смисъла на многобройни медийни атаки, заведени съдебни дела и намеса в автономията на образователните институции - училища и детски градини. Важно е и здравето на учителите и в тази насока МОН, заедно със синдикатите, да утвърдят система за рехабилитация и запазване здравето и работоспособността на учителите, които работят до 65 и повече години. По време на проучването стана ясно, че трябва да се приеме закон за защита на учителя и да се инкриминира в действие насилието срещу него."

Темата коментира и председателят на структурата на синдиката във Видин- Мария Димитрова:

"Много са задълженията на учителите. Това ги натоварва... Учениците търсят начин да се измъкнат от своите задължения и това също пречи на преподавателите... Необходими са тези мерки, за да се върне професията учител на нужното уважение..."

Темата коментираха и преподаватели. Йордана Ананиева е с над 40 години стаж като учител, Теодора Керемедчиева- преподавател от 6 години, а Николина Керемедчиева- Димитрова е с по- солиден опити и е наследствен  педагог:

"Учителят създава хора и ги готви за обществото. Трябва да има уважение към него...Има много канцеларска работа...Заплатите трябва да привличат младите учители. Много малко са тези, които избират тази професия...Учителят е творец и трябва да му се даде шанса да твори...Призванието на учителя е да възпитава и да учи децата на ценности. В момента обаче е натоварен с много други задачи и тези реформи са необходими..."

В основата на всичко са децата. Ето какво мислят те за работата на учителите:

"Те ни възпитават и ни учат на хубави неща и знания...Трябва да ги уважаваме...Не им е лесно...Половината час ни усмиряват и едва тогава преподават...Имам съученици, които им пречат и те не могат да се справят с тях..."

Винаги е по-лесно да се посочват недостатъците и проблемите, много по-важно е да се направят изводите и предложат решения за разрешаването им, така че учителската професия да бъде желана, избирана и обичана от младите хора. Някои от тези предложения са възможни да се случат веднага или достатъчно бързо и ефективно в образователната политика и практика, смятат от синдиката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56