Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йорданка Благоева: Животът на всеки човек е съставен от височини, които трябва да преодолява

2
Йорданка Благоева
Снимка: Екип Радио Видин
Днес в "Калейдоскоп" Ви срещам с Йорданка Благоева Иванова-известната българска състезателка по лека атлетика в дисциплината висок скок. Останала в историята като първата българка със световен рекорд в леката атлетика - 194 см в скока на височина. Легенда в българския спорт.

Йорданка Благоева е родена на 19 януари 1947 г. в монтанското село Горно Церовене. Учи в ОУ "Отец Паисий“ в с. Горно Церовене, продължава средното си образование в СПУ "Христо Михайлов“, Монтана през 1964 г.  Пет години по-късно завършва  ВИФ. През 1984 г. защитава дисертация и придобива научна степен "доктор на педагогическите науки“ от Научния институт за Физическа култура и спорт в Москва. Спортната й кариера започва късно, в осми клас започва да тренира лека атлетика в Монтана.
От 1964 до 1973 г. работи като инструктор по лека атлетика в Монтана. Състезателка на "Септемврийска слава" в Монтана, а после - на "Левски-Спартак". Става световна студентска шампионка през 1965 г. Участва на четири летни олимпийски игри - през 1968, 1972, 1976 и 1980 г.
Печели сребърния медал във високия скок на Игрите в Мюнхен през 1972 г., като летвата пада 17 секунди след последния ѝ опит. 20 дни по-късно подобрява световния рекорд, скачайки 194 см и става първата българка, подобрила световен рекорд в леката атлетика. През 1974 г. подобрява и рекорда в зала, скачайки 192 см на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Ротердам. През 1976 г. печели бронзов медал от Олимпиадата в Монреал.

След спорта Йорданка Благоева продължава да развива спортната аеробика и е главен секретар на съюза по аеробика. От 1992 до 1997 г. е член на Изпълнителното бюро на БСФС. От 1995 до 1998 г. е заместник-председател на Конфедерация на българските спортни федерации. От 1995 г. е член на Изпълнителното бюро на Български олимпийски комитет (БОК), а от 1998 г. - член на Изпълнителното бюро на СК "Левски“. От 2008 г. е член на Експертната комисия към дирекция "Спорт“ на ДАМС. В момента е само заместник-председател на олимпийския комитет на Стефка Костадинова. Продължава да участва в различни благотворителни фондации, защото е убедена, че нейната мисия е да помага на хората.

Срещам се с Йорданка Благоева в сградата на Младежки дом - Монтана. Тук тя представи своята автобиографична книга, която носи интересното заглавие "Босоногата кралица, Йорданка Благоева и седемте крачки към върха". С нея е и журналистката, написала книгата за невероятния живот на нашата землячка- Юлия Пискулийска.

На въпроса ми коя е Йорданка Благоева, тя скромно се определя като едно селянче от Горно Церовене, което е попаднало на много добри и стойностни хора. Най-важният човек за младата Йорданка  е треньорът й Петър Димитров от Монтана. Смята, че съдбата е много благосклонна към нея. 

"Много е важно в живота си да попаднеш на хора. Моите родители са ме научили на много труд. Чрез този труд вървя напред. Като че ли най-голямото богатство са ми двете деца и петте внучета, които имам и дано имам възможност дълго време да им се радвам."

Благодарна е на живота, че е отгледала  две деца и че не се поддава на масовото мнение, че  трябва да работи само и единствено за спорта и да носи медали. Кърми и двете си деца до 6 месеца, успява да съчетае спортната си дейност с гледането на децата, и днес това го отчита като свой личен успех и достижение. 

Спортът
"Това е един храм, който се отвори за мен, бях много малка тогава, само на 13 години. За мен е религия, всичко, което съм постигнала в този живот, толкова много ми е дал. Той ме научи на дисциплина, на труд, на това да бъда самостоятелна, да се справям с всички трудности. Така че, спортът е всичко за мене. На мен спортът нищо не ми е отнел, напротив. Да, липсвала съм на моите деца, но те го осъзнават сега и надявам се да са ми простили, защото тази книга я посветих именно на тях. Защото всяко нещо има и плюсове и минуси, така е в живота."

 Височините
"Любимата ми книга е "Четвъртата височина" на Елена Илина. Тази книга ме подтиква да се стремя към върхове, към по-добро. Животът на всеки един човек е съставен от височини. Всяко едно постижение е преодоляване на някаква височина. Много се радвам, че са ми помагали много хора."


Мъдростта на живота

"Няма нищо случайно в живота. Никога няма да постигнеш нещо хубаво, ако се опитваш да разрушаваш нещо друго. Моят девиз в живота ми е "Животът е усмивка, дори когато плачеш". Всеки човек е роден на този свят с някаква мисия. Трябва да се радваме само поради факта, че ни има. Имам сили и енергия каквото мога да помагам все още."

Обичта

"Обичам планината. Тя ми е любима, не толкова морето. Обичам природата, цветята и хората."


България и Северозападът
"България ще се оправи, когато надмогнем егото си, когато се радваме на всяко достижение, а не завиждаме. От нас зависи дали ще се развива нашият край. Ние сме тези, които трябва да си изградим това, което искаме."

Няколко души с радост се върнаха към спомените за лекоатлетката Йорданка Благоева- 55-годишният Милети Каменов, който тогава е бил отговорник за спорта, Христо Младенов, бивш учител по физическо възпитание и Ташко Танов, треньор по джудо.

Юлия Пискулийска пише книгата по покана на Йорданка Благоева. Първият й досег със спортния талант на атлетката, е преди 43 години, когато пише една малка книжка- за спортните достижения за Йорданка. Тогава такива книжки са се писали за всички български спортисти, без много да се възхваляват. Като творец счита поканата за написване на новата книга за изключителна отговорност. 

Цялото предаване чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00

Онлайн семинар помага на близки на зависими

Безплатен онлайн семинар за близки на зависими организира "Фондация За живота". Темата е "Как да мотивирам зависимия да се лекува". Участниците ще могат да разберат също какви са възможностите за лечение на зависими и самите те ще получат подкрепа как да се погрижат за себе си, защото всеки зависим засяга живота поне на четирима души, обясни..

публикувано на 01.10.24 в 12:22

Клубът на туристите-ветерани "Бдин" във Видин празнува

В Международния ден на възрастните хора гостуваме на видинския клуб на туристите-ветерани "Бдин" във Видин. 130 са членовете на организацията.   Всеки понеделник възрастните хора се събират в сградата на бившата детска градина на улица "Раковски". Идват с добро настроение, разговарят, правят планове за бъдещи мероприятия, посрещат гости от..

публикувано на 01.10.24 в 11:30

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30