"Общо на територията на областта 21 броя пътнотранспортни произшествия с участници пешеходци, едно лице е починало, 17 са ранени с по-трайни наранявания. Тази година имаме едно пътнотранспортно произшествие, една жена пострада на ул. "Христо Ботев", беше блъсната на пешеходна пътека. Информацията е че жената се възстановява, има образувано досъдебно производство по случая."
Владимир Герасимов припомни, че санкцията за пешеходец, пресичащ неправилно е 20 лева и 50 лева, ако наруши правилата на светофар.
Дали акцията ще помогне да се въведе ред на пътя, това проверихме в анкета сред видинчани:
"Аз мисля, че пешеходците пресичат правилно. Отделен е въпросът, че шофьорите не спазват пешеходните пътеки. Аз съм адвокат, имам 2 случая на пешеходна пътека блъснати хора, жалкото е, че едното е дете. Смятам че проблемът не е в пешеходците. Има смисъл, смятаме, че като не е наказуемо, мога да наруша правилото, но ако знам, че някой ще ми извади от джоба няколко лева, тогава ще помисля дали да ида там да пресека или тук, където съм решила. Хубаво е да има правила, но да има и санкции, тоест някой да следи наистина да санкционира. Администрацията да си върши работата, да си глобява и тогава, като ме заболи, че ми е празен джобът, няма да го правя вече."
За това дали акцията на "Пътна полиция" ще има дисциплиниращ ефект, потърсихме мнението и на шофьорите:
"Опасни са и пешеходците, и шофьорите, честно казано. КАТ няма да уплаши никой, защото хората така сме свикнали, малко по-безотговорно се отнасяме и към живота си дори. И аз понякога правя грешка като шофьор, но човек в бързината не се съобразява с дребни неща и стават кофти истории. Аз съм стар шофьор и спирам пред блока задължително не от страх, а просто пазя хората и себе си, защото ударя ли го и аз отивам там, където отива и той."
Проверките се извършват в районите с интензивно пешеходно движение и местата, където се наблюдава неправилно и рисково пресичане на уличните платна.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..