Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

77 години от наводнението на Видин


Днес се навършват 77 години от голямото наводнение на Видин, което едва не заличава крайдунавския град. Зимата на 1941 - 1942 г. е тежка. Температурите падат до -30 градуса и река Дунав замръзва. По нея плават огромни ледени късове. В началото на март по реката се образува ледоход. Наколко километра надолу по течението след Видин се образува ледена тапа, което води до рязко покачване на нивото на реката. Изградените защитни съоръжения не издържат на натиска и малко след полунощ на 4 март 1942 г. реката започва да залива града. Пряк свидетел на онези събития е 93-годишният днес Цонко Филипов. Тогава е на 16 години- ученик във видинската гимназия.
 "На 3 март бяхме на парада на площада. Почна да идва водата от дунава. Долу, където ставаше панаира, там Дунавът се задръсти от ледени блокове и това задръстване причини разлива на Дунава. Водата беше много. Под строй от площада в гимназията отидохме. Изкарахме 9-10 дена в гимназията. дойдоха рибарите от Ново село и ни изтеглиха в Капитановци."

От 4 март 1942 г. в продължение на цяла седмица се провежда евакуацията на населението. Спасителните работи са затруднени от непрестанния дъжд, силния студен вятър, ледените блокове и липсата на електричество и питейна вода в града. В ненаводнените части на Видин продуктите се осигуряват с помощта на лодки. Самолети на германската армия (бедствието се случва през Втората световна война) извършват успешна бомбардировка на ледения бент при остров Богдан. Водата започва бавно и постепенно да се оттегля. Въпреки бързата реакция, са дадени 13 жертви. 345 жилищни сгради във Видин са или разрушени, или са застрашени от срутване. Залети са околните села и стотици декари земеделски насаждения. 19 000 души са евакуирани.

На 14 март 1942 г. по инициатива на председателя на Народното събрание Христо Калфов се учредява “Върховен общонароден комитет за всенародно събиране на помощи за пострадалите от наводнението в град Видин и другите крайдунавски населени места”. Общо 55 млн. лева са събрани от дарения, като държавата отделно отпуска още 24 млн. лева. Създадена е Дирекция за възстановяване на град Видин. Всички жители се включват в строителството и в почистването на речните наноси от градските площи. Училищните сгради временно изпълняват функцията на социални домове. С помощта на германската армия през лятото на 1942 г. десетки здания са построени за останалите без подслон семейства. Тези къщи днес са познати сред видинчани като “бункерите”. Така с всеобщи усилия за няколко месеца Видин се връща към нормален начин на живот


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30

Да се поразходим "Из дневниците на Стела Д."

Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

БЧК с благотворителна инициатива на коледния базар в Белоградчик

Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..

публикувано на 13.12.24 в 15:05

Котаракът Оливър: Британска класа с балкански темперамент

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира.  Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...

публикувано на 13.12.24 в 15:00

Магията на цигулката: Историята на Людмила Георгиева от Симфониета - Видин

Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..

публикувано на 13.12.24 в 14:00

Премиера на "Дяволът за него беше тя"

Днес от 17:30 часа в Младежкия дом във Враца ще бъде представена новата книга с поезия на Горица Маджарска "Дяволът за него беше тя" . Врачанската поетеса обещава едно вдъхновяващо литературно събитие. Горица Маджарска е автор на стихосбирката "Дяволът си търсеше жена". Тя е ръководител на Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки..

публикувано на 13.12.24 в 13:00
Река Дунав при гр.Видин

Видинчанка с проект за почистване на река Дунав

Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..

публикувано на 12.12.24 в 16:47