Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да остават ли депутатите без заплати при отсъствия от парламента

Снимка: БГНЕС

В знак на протест депутати напуснаха пленарната зала. Трябва ли да останат без заплати питаме в "Посоките на делника". Мнения по темата събрахме от трима народни представители от Северозапада- Филип Попов от БСП, който заедно с групата си излезе от пленарната зала, Росен Живков, заради предложението на НФСБ за промени в правилника за работата на Народното събрание и Владимир Тошев от ГЕРБ. 


От НФСБ предлагат при три поредни отсъствия или общо пет пленарни заседания за съответния месец да бъдат удържани заплатите. Според Филип Попов, въпреки че не са в парламента, депутатите от БСП не са спирали да работят:


„Всички ние имаме и извън парламента работа като народни представители в съответните региони в цялата страна. Така че аз и останалите колеги от нашата парламентарна група в момента вършим своята работа извън парламента. Срещаме се с граждани, с организации. Ходим в регионите си, тъй като знаете, че в настоящия момент текат и конференции във връзка с предстоящите европейски избори. Освен това БСП проведе, и нашият лидер Корнелия Нинова, председател на Националния съвет и на нашата парламентарна група, проведе много срещи с непарламентарно представени организации и партии, с кметовете на малките населени места. Тези срещи продължават. Изводът от тези срещи е, че в България има все повече хора, все повече организации, които виждат, че по този начин не може да бъде мачкани парламентаризмът, демокрацията, правовият ред в държавата. Еманацията на тази диктатура бяха промените в Изборния кодекс, инициирани от управляващите. Виждате тайната коалиция, която до сега работеше, сега вече стана явна. Виждате с кого работят в Народното събрание, управляващите, като че ли се умножиха явно вече. Всяка сутрин кворумът се прави с гласовете на г-н Марешки, с гласовете на ДПС, така че тази задруга лъсва в момента, в който БСП не е в пленарна зала.“


Възможността групата да се върне отново в парламента е пропиляна именно заради управляващите. Мери се с двоен аршин, коментира Филип Повов по повод предложението на НФСБ за промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, което, ако бъде прието, ще лиши от заплата депутатите, напуснали пленарната зала. Припомни, че предложението на БСП за замразяване на депутатските заплати е отхвърлено то мнозинството в Народното събрание.


Предложението на Националния фронт за спасение на България за промени в правилника за дейността на Народното събрание е за начина на заплащане на народните представители. Сега според правилника при неоправдано отсъствие от три поредни заседания или общо пет за месеца, на депутатите се прави удръжка, равна на две трети от месечното възнаграждение, а Народното събрание не поема повече от една трета от допълнителните разходи. Новото предложението е при неоправдани три последователни отсъствия или общо пет за месеца, депутатите да бъдат лишени изцяло от заплати.


Мястото на народните представители е в Народното събрание, коментира Росен Живков, народен представител от НФСБ по повод предлаганите промени. Досегашният правилник дава възможност на хора, които не са в парламента да получават възнаграждения като народни представители, каза депутатът:

 

„Това е нашата функция. Това е нашето място за изява в Народното събрание- в комисии, в зала. Трябва да сме на нашите работни места, за да сме пълноценни за хората и за населените места, от които сме излъчени като народни представители. Не е достатъчно само да пълним медиите- телевизиите и радиата. Ние трябва да бъдем на своето работно място като законотворци, защото това е нашата функция. Ако не присъстваме там, тогава за какво са ни избрали хората- само да изпълняваме една представителна функция?"


Росен Живков призова колегите си в парламента да разпределят времето си така, че да изпълняват задълженията, за които са избрани. Допълни, че той самият е участвал при 98% от гласуванията в парламента, за разлика от други, които не присъстват в зала. Поименно посочи Делян Пеевски, за когото каза, че в Народното събрание е влязъл само за депутатската клетва.


Въпреки, че подобна мярка е крайна, тя не е популистка, нито наказателна, коментира народният представител от ГЕРБ от видинския регион Владимир Тошев по повод предложените промени. Трябва да се върне доверието в Народното събрание, допълни Тошев. Според него на опозицията от БСП силово е наложено да напусне парламента, а решението на партийното ръководство не изразява мнението на всички от групата:


"Аз съм твърдо привърженик на тези решения, които могат да се изтълкуват и като крайни, защото до сега не е имало такава практика в Народното събрание. Считам, че един от начините да върнем обратно доверието на хората в тази най-висша по Конституция институция на България, е да даваме пример. Не може човек, който работи в частна, държавна или общинска фирма да бъде наказван за своите отсъствия, а тези, които би трябвало да дават пример, да получават заплата при положение, че не се мяркат в сградата на Събранието. Считам, че мярката не е нито крайна, нито популистка. Не е наказателна. Напротив, надявам се и след като бъде приета за годините напред да се утвърждава като постоянна, да не се промяна с всеки състав на Събранието. Не бива хората да бъдат подвеждани, че ни избират да работим в Народното събрание, а ние да ходим по мероприятия или по изложби, по света и у нас.“


В „Посоките на делника“ се връщаме и към причината да поставим темата. Председателят на БСП Корнелия Нинова при посещение във Видин през февруари обяви мотивите да напуснат парламента. Чуйте звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45