Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помогни си сам...

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

"Помогни си сам за да ти помогне и Господ"- гласи една поговорка. Напоследък хората в села и градове се организират и правят различни благотворителни дела. Строят чешми, кътове за отдих, параклиси и черкви. Всичко на доброволен принцип без участието, но със съгласието на институции. Българинът е свикнал да дарява безвъзмездно в миналото. Сега това добротворство, като че ли наистина се завръща.

Валери Димов, заедно с приятели ремонтира съблекалнята на стадиона в село Стубел. Може да е малко, но е направено безвъзмездно.

"Идеята дойде от сина на починалата президентка на местния футболен клуб "Селяк" и бързо събра хора, които да се включат. Ние се включехме с труд. Отначало по- малко хора, но после и други се включиха... Важното е, че помогнахме...Трудно се организират хората в Северозапада да направят нещо добро. Някак си са загубили доверие... Важното е да вярваш и ще успееш да постигнеш резултат", коментира Валери Димов.

Много са примерите за такива инициативи. Бялата чешма е новият кът за отдих, с който се сдобиха жителите на село Делейна. Идеята е на двама местни ентусиасти - братовчедите Любен Еремиев и Захари Костов. В село Слана бара бе открита "Берова чешма", която е дарение от адвокат Николай Беров, родом от същото село. Почти във всяко населено място благородни и обичащи родното си място хора правят подобни жестове.

Наталия Костадинова от Бяла Слатина е председател на Сдружение "Първи юни". Тя е и екипът и се занимават точно с това - да правят безвъзмездно добри инициативи:

"Започнахме преди няколко години и се вижда, че има успех. В много от нещата, които направихме в училища и детски градини се включиха с безвъзмезден труд и родители...Трябва да даваш добър пример и тези дело ще намерят последователи... Това добротворчество, като че ли бе позабравено и се чакаше на готово... Сега се завръща... Посещаваме и училища, където учим децата да не чакат на готово, а де се включват сами с подобни инициативи..." - коментира тя.

"Преди години в подобни инициативи са се случвали. Българинът е бил винаги дарител. Ако е нямал пари се включвал с труд... Постепенно тези неща се загубиха. Хората считаха, че държавата  е длъжна да се грижи за всичко, но не е така... Не можеш да чакаш на готово... Ако разчитаме на институции има да си чакаме... Тези дела са похвални... Младите хора също се включват в подобни дейности..." - смята социологът Любен Добрев.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05