Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как средата определя мисленето на младите хора

2
Снимка: Радио Видин

Икономическата криза в началото на века предизвика сътресения във всички аспекти на живота и се отрази върху съдбата и житейските перспективи на много хора. Последиците от кризата рефлектираха болезнено върху младите хора, като ги изправиха пред нови предизвикателства и неволи. Увеличи се рискa от отпадане от училище, появи се дългосрочна безработица и много от тях дори бяха застрашени от социално изключване от обществото. Предвид голямата безработица през последните години, много млади хора напуснаха българския Северозапад и дори някой от тях го направиха завинаги. Каква среда, обаче създаваме около себе си и каква е нейната роля? Различно ли е мисленето на младите хора, поставени в различна среда? Често обвиняваме младите хора, че са загубили усета си към доброто, към човещината, към добрите каузи и че единствено парите са техният идеал. В крайна всеки сам определя своите предпочитания в зависимост от интересите, които има. 

СнимкаВ студиото на радио Видин гостува Емил Иванов, главен секретар на видинското сдружение "Активно общество". "Под здравословна среда за един млад човек се разбира средата, при която един млад човек може успешно да се развива и има стимул да го прави. Можем да започнем в началото от семейната среда, след това в училищната и естествено в заобикалящата ни градска среда, където детето прекарва голяма част от свободното си време ... Масовият негативизъм във Видин, който върлува между хората, липсата на добра професионална среда за развитие, ниското качество на образование, не специално за Видин, а за цялата страна карат младите хора да се чувстват не на място в училищната среда, което е изключително тъжен факт."- каза Емил Иванов.


За коментар по темата потърсихме и специалист, който се занимава с подобряване на състоянието на околната среда в градски условия. Разговаряхме с ландшафтен архитект Даниела Димитрова, управител на фирмата по озеленяване в Крайдунавския град. Как зелената градска среда може да формира характера на един млад човек?

"Младите хора, за съжаление са отгледани само в градска среда, докато ние сме видели и друга среда- на село, полета, овощни градини. За тях единствената среда, която познават е градската среда. Те с удоволствие стоят в паркове и градини, без да го осъзнават ... Опитваме се още от най- ранна възраст да въздействаме на децата, като ги включваме във всякакви мероприятия, които са свързани със засаждане, почистване. В училищата и детските градини винаги се стараем да обясняваме. Има места в училищата, където има цели детски градинки и учениците се опитват да ги поддържат и така се включват в нашата работа ... Успоредно със строителните дейности на централния площад във Видин върви и озеленяването. Трябва да имаме търпение, хубавите работи не стават бързо."- каза Даниела Димитрова.

Станислав Георгиев е млад човек от Видин, който от години живее и работи в София. Той се занимава с музика и днес е част от групата на Рок кралицата на България- Милена Славова, където свири на бас китара. Какво го е накарало да предпочете големия град и как влияе средата, в която живее върху мисленето му и това, с което се занимава днес?

"Средата е най- важното нещо, защото тя първо може да те промени и второ да ти даде възможност наистина да се занимаваш с това, с което искаш. Ако нямаш правилната среда, ти ставаш съвсем различен човек. Средата е някаква даденост, която човек не може да опрели сам."- коментира Станислав Георгиев.

Потърсихме мнението и на психолог. Доколко средата определя мисленето на младите хора- това попитахме психолога от Враца Румен Петков:

"Аз съм от хората, които твърдо вярват, че Северозапада има своето бъдеще. Аз работя с много млади хора и виждам, че тяхното желание е да останат в този край, защото пък това им дава една неограничена възможност за развитие, стига те да намерят необходимата им подкрепа в нас, като възрастни хора и да намерят опора в институциите."- каза Румен Петков

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56