Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белоградчик почетоха 15-ти пехотен Ломски полк и легендарния полк.Стефан Илиев

17
Снимка: Радио ВИДИН


С почетен салют в памет на загиналите герои от 15-ти пехотен Ломски полк, произведен от представители на Патриотичен клуб „Бдинци”, в Белоградчик беше открита изложбата, посветена на 130 години от сформирането на полка и на 150 години от рождението на един от неговите легендарни предводители -полк. Стефан Илиев. Експозицията е подредена в художествена галерия "Вълчо Вълчев". 

В приветствието си към присъстващите кметът Борис Николов подчерта огромното значение, което Полкът е оказал върху обществения и културния живот на града:

"Това е най-големият му принос, освен това и чисто материално- вследствие на неговото формиране и присъствие в нашия град, се изгражда телефонния завод- една прекрасна сграда, която се използва много години, на центъра е и бившия щаб на полка, който е запазил своя вид.... Да не пропускам и нашия парк, залесен от войниците на полка..."  

СнимкаЕмилия Кожухарова, родственица на полк. Стефан Илииев и инициатор на изложбата, разказа по – неизвестни факти от бойните подвизи на 15-ти пехотен Ломски полк. 

"Това, което виждаме на изложбата, са няколко реда и едно четиристишие от славната страничка от историята. 15-ти пехотен Ломски полк във времето, в което съществува, е допринесъл и записал за вечни времена името си в историята на България, не само във военната история.... Изключително впечатляващ е героизмът, себеотрицанието, готовността за саможертва, проявена от войниците, от всички чинове в полка, в Балканските войни, в Първата световна. Малко известен факт е, например, че в Балканската война 15-ти Ломски полк и 3-ти Бдински полк - Първъ бригада на Шеста Бдинска дивизия, са първите, които освобождават Люлебургас при случаен, насрещен бой... Участието на полка в междусъюзническата война- една война, която по някаква причина мълчаливо е отминавана... Изключително важно е участието на полка в боевете при Берово, където заедно успява заедно с 35-ти Врачански полк да предотвратят съединяването на сръбската и гръцка армии за общ фронт срещу нашата армия... Неописуем е героизмът на полка в Първата световна война. Малко известен е фактът, че при Стойково бърдо 13 денонощия полкът воюва, за да може да превземе бетонните укрепления. Боевете при Буково- където сръбските войски са смятали да задържат една седмица българската армия. Укрепената линия Червено бърдо-Буково-Ежевица пада за 28 часа непрекъснат бой в изключително трудни условия, където нещата са се решавали с удар на нож в окопите...За настъплението в Сърбия знамето на полка е било предложено за награда... Следват боевете при Чеган, изключителния героизъм при защитата на Битолската равнина. Боевете при Червената стена са върха на бойната слава на полка, който проявява невероятно хладнокръвие и себеотрицание. Само за месец там загиват повече от 300 човека, начело с техния командир- полк. Стефан Илиев. Изпълнявайки докрай дълга си, доказвайки докрай, че най-светия принцип за него, най-светата ценност, това е Отечеството, в последната си битка казва: "Момци, напред! Бог е с нас, с вас съм и аз, вашият полкови командир. Напред!"... За всички хора от онова време, преди 100 години Отечеството е било най-свята, най-висша ценност!" 

СнимкаИзложбата се състои от 24 пана, разказващи за най-интересните моменти от дейността на полка, както и от живота на полк. Стефан Илиев. Включени са и непоказвани експонати, предоставени от частни колекционери- наследници на "ломци". Може да се види и факсимиле на Указ №11, с който е създаден полкът, първия указ- приказ, с който майор Фурнаджиев- първия командир на полка обявява създаването му. 

Интересни са снимките от войнишкия бит и ежедневието на войниците в моменти, когато не са в битка. Фотообективът е запечатал бой със снежни топки, участието на войниците в сватбен ритуал, театър на фронта, приемане на причастие, ловен трофей. 

Включени са документи от участието на полка в Балканската война, като се почне от мобилизацията, изпращането и най-значимите боеве на полка; боевете в Първата световна война, подробности от боевете при Чеган, има разкази за боевете при Червената стена; отразен е и периодът между войните, както и участието на полка във Втората световна война.

Голяма част от снимките са предоставени от близки на загинали в Първата световна война, които някога са публикувани в списание "Отечество"- практика, започнала през 1916 година и продължила до края на войната, с идеята да видят хората лицата на героите, на които дължим преклонение и уважение. 

Изложбата е организирана със съдействието на Община Белоградчик и Исторически музей-Белоградчик. Съорганизатори са Държавният военноисторически архив – Велико Търново, Държавен архив – Видин, Регионален исторически музей – Видин, Исторически музей – Лом и Регионален исторически музей – Плевен. Експозицията ще остане в галерията в Белоградчик един месец. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05