Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за Северозапада, от жители на Северозапада

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ви представяме няколко истории за Северозапада, от жители на Северозапада. За мечтите и надеждите им- реални или не, за пропуснатите възможности, за болките и радостите на хората от най- бедния регион в ЕС. Какво става с богатите и подредени навремето населени места, къде са младите хора и как се отразява демографският срив върху развитието на този край. Защо богатата история се забравя, а парите все не стигат за инфраструктурата и благоденствието на местните. В навечерието на Възкресение Христово, проверяваме и в какво състояние са храмовете и църквите в региона.  

Илия Илиевски, кмет на село КрушовицаПървата ни спирка е врачанското село Крушовица. "Полицията се мярка в селото само заради отчета си", беше казал в началото на годината кметът на селото, Илия Илиевски.

"Говореше се едно време: "Във всяко село - полицай". Няма такова нещо. Ще ви покажа каква стая сме дали на полицията, а те само слагат някакъв график и не го спазват. Оплакват се, че нямат хора. Ами, че кой да ви намери", пита кметът Илиевски, който има и доста остри критики към социалните програми на държавата, които според него в повечето случаи създавали вечните безработни на социални помощи.

Къщата, която рухна в с. Цар Симеоново заради свлачище преди годинаСледващата ни среща е в област Видин. Натовареният трафик и свлачището, което продължава да е активно и днес, си остават основните проблеми в село Цар Симеоново, което посетихме в средата на март. Свлачището в селото е едно от петте в община Видин, които са под наблюдението на "Геозащита" Плевен и често предизвиква притеснения. То обаче не е единственият проблем за местните. Потвърди го и Таня Матеева , която е назначена на 4-часов работен ден в местната поща:

"Искаме и ние да имаме нормален тротоар поне по главната улица. Трафикът по нея е много натоварен и липсата му е предпоставка за инциденти..."

Снимка"Липсата на загриженост от страна на общинското ръководство и на държавата, е причината за лошото състояние на третокласния път Мездра- Бяла Слатина." Това разказа кметът на село Камено поле в община Роман, Цветелина Ботева:

"От селата в този край като че ли никой не се интересува. И най-голямото село в община Роман е най-силно наказвано. Най-малко са капиталовите средства, най-малко са работните места, а селото е с 18 км улична мрежа, която трябва да бъде поддържана...По проблема с безработицата, решението е създаването на заетост, която да дава някакъв вид продукт. Метенето по улиците не води до кой знае какви добри резултати. Тук трябва да се инвестира от социалното министерство еднократно, за да подадеш ръка на безработния, да създадеш някакъв бизнес и след това той сам да се бори и да си изкарва парите. Само ходенето по улиците с тези метли, не носи облаги за никой", допълни Цветелина Ботева, като не скри и болката си по повод възможностите, които имат като даденост за развитието на туризма и липсата на всякаква заинтересованост от страна на общинското ръководство.

СнимкаВъв видинското село Сланотрън живеят около 550 души, а проблемите им са като повечето малки населени места на Северозапада - безработица, застаряване на населението, обезлюдяване. Селото е известно с лековитата си вода- в миналото заради нея тук идвали хора от цялата страна. След това изворът бил затворен, а местните започнали да търсят начини да възстановят неговата дейност. Минералният извор край Сланотрън заема специално място и в герба на селото, а разработването му може да възроди населеното място, категорични са всички.

"В последните години обаче, за извора се говори само по избори", споделят още местните.

СнимкаВ малкото монтанското село Пали лула постоянно живеят около стотина души, предимно възрастни хора, чиито деца са се изселили или в големия град, или в чужбина. Главната му забележителност е жп линията Видин- София, която минава през селото и четири пъти дневно на малката му гара спира влак. Освен това, нищо друго необикновено не се случва тук - просто едно от многото села в Българския Северозапад.

И все пак, Палилула си има свой собствен облик и характер. Той се оформя на първо място от интересното му име, за което има няколко легенди. Едната от тях разказва как още по време на турското робство оттук минал бей и на влизане в селото решил да си запали лулата. Но докато успее да я разпали напълно, вече били стигнали до другия край на селото. Беят възкликнал: "Какво малко село - колкото една пали лула!" И така останало и името му- Палилула.

Иван Иванов, кмет на с. СинаговциКметският наместник на селото, Ивелина Матева, идва тук преди години от Стара Загора. В началото на февруари, когато  посетихме селото, тя разказа, че зимите тук са сурови, горските пожари през лятото чести, а и река Ботуня плаши с наводнения. И за да не възникват нови проблеми, държи хората в селото да са готови за всякакви предизвикателства от природно или друго естество. И още нещо важно- в селото вече много рядко има кражби.

"Кметовете на селата, особено тук в Северозапада, трябва да са млади, амбициозни и оправни", сподели мнението си по време на посещението ни във видинското село Синаговци кметът, Иван Иванов. Навремето то бе вилната зона на Видин и както селото, така и намиращата се наблизо туристическа местност Божурица, се развиваха с бързи темпове. Днес безработицата е основният проблем на селото, която съсипва нормалния живот тук и кара местните да напускат. Кметът обаче смята, че основната инициатива във всяко действие трябва да е на нуждаещия се. Особено , когато се отнася до намирането на работа и собственото благосъстояние.

Още интересни факти за живота в Северозапада, представени от жители и кметова на населени места от региона, можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45