"Говореше се едно време: "Във всяко село - полицай". Няма такова нещо. Ще ви покажа каква стая сме дали на полицията, а те само слагат някакъв график и не го спазват. Оплакват се, че нямат хора. Ами, че кой да ви намери", пита кметът Илиевски, който има и доста остри критики към социалните програми на държавата, които според него в повечето случаи създавали вечните безработни на социални помощи.
Следващата ни среща е в област Видин. Натовареният трафик и свлачището, което продължава да е активно и днес, си остават основните проблеми в село Цар Симеоново, което посетихме в средата на март. Свлачището в селото е едно от петте в община Видин, които са под наблюдението на "Геозащита" Плевен и често предизвиква притеснения. То обаче не е единственият проблем за местните. Потвърди го и Таня Матеева , която е назначена на 4-часов работен ден в местната поща:
"Искаме и ние да имаме нормален тротоар поне по главната улица. Трафикът по нея е много натоварен и липсата му е предпоставка за инциденти..."
"Липсата на загриженост от страна на общинското ръководство и на държавата, е причината за лошото състояние на третокласния път Мездра- Бяла Слатина." Това разказа кметът на село Камено поле в община Роман, Цветелина Ботева:
"От селата в този край като че ли никой не се интересува. И най-голямото село в община Роман е най-силно наказвано. Най-малко са капиталовите средства, най-малко са работните места, а селото е с 18 км улична мрежа, която трябва да бъде поддържана...По проблема с безработицата, решението е създаването на заетост, която да дава някакъв вид продукт. Метенето по улиците не води до кой знае какви добри резултати. Тук трябва да се инвестира от социалното министерство еднократно, за да подадеш ръка на безработния, да създадеш някакъв бизнес и след това той сам да се бори и да си изкарва парите. Само ходенето по улиците с тези метли, не носи облаги за никой", допълни Цветелина Ботева, като не скри и болката си по повод възможностите, които имат като даденост за развитието на туризма и липсата на всякаква заинтересованост от страна на общинското ръководство.
Във видинското село Сланотрън живеят около 550 души, а проблемите им са като повечето малки населени места на Северозапада - безработица, застаряване на населението, обезлюдяване. Селото е известно с лековитата си вода- в миналото заради нея тук идвали хора от цялата страна. След това изворът бил затворен, а местните започнали да търсят начини да възстановят неговата дейност. Минералният извор край Сланотрън заема специално място и в герба на селото, а разработването му може да възроди населеното място, категорични са всички.
"В последните години обаче, за извора се говори само по избори", споделят още местните.
В малкото монтанското село Пали лула постоянно живеят около стотина души, предимно възрастни хора, чиито деца са се изселили или в големия град, или в чужбина. Главната му забележителност е жп линията Видин- София, която минава през селото и четири пъти дневно на малката му гара спира влак. Освен това, нищо друго необикновено не се случва тук - просто едно от многото села в Българския Северозапад.
И все пак, Палилула си има свой собствен облик и характер. Той се оформя на първо място от интересното му име, за което има няколко легенди. Едната от тях разказва как още по време на турското робство оттук минал бей и на влизане в селото решил да си запали лулата. Но докато успее да я разпали напълно, вече били стигнали до другия край на селото. Беят възкликнал: "Какво малко село - колкото една пали лула!" И така останало и името му- Палилула.
Кметският наместник на селото, Ивелина Матева, идва тук преди години от Стара Загора. В началото на февруари, когато посетихме селото, тя разказа, че зимите тук са сурови, горските пожари през лятото чести, а и река Ботуня плаши с наводнения. И за да не възникват нови проблеми, държи хората в селото да са готови за всякакви предизвикателства от природно или друго естество. И още нещо важно- в селото вече много рядко има кражби.
"Кметовете на селата, особено тук в Северозапада, трябва да са млади, амбициозни и оправни", сподели мнението си по време на посещението ни във видинското село Синаговци кметът, Иван Иванов. Навремето то бе вилната зона на Видин и както селото, така и намиращата се наблизо туристическа местност Божурица, се развиваха с бързи темпове. Днес безработицата е основният проблем на селото, която съсипва нормалния живот тук и кара местните да напускат. Кметът обаче смята, че основната инициатива във всяко действие трябва да е на нуждаещия се. Особено , когато се отнася до намирането на работа и собственото благосъстояние.
Още интересни факти за живота в Северозапада, представени от жители и кметова на населени места от региона, можете да чуете в звуковия файл.
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..