Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли днес герои на труда

3
Снимка: Радио Видин

На 1-ви май отбелязваме Деня на труда и Международната работническа солидарност. Този ден се отбелязва с решение, прието през 1889 година в Париж на учредителния конгрес на Втория интернационал. Много хора все още спорят дали 1 май е комунистически празник. Героите в днешно време не са мит и никога не са били. Всеки от нас прави нещо добро и полезно независимо дали е лош или добър човек. Героите не остават заключени в рамките на миналото. Човек крие в себе си героизма и често му се налага да го доказва по време на житейските изпитания, които му се поднасят ежедневно. В този смисъл "героят на труда" ги проявява ежедневно на работното си място. На 1-ви май, когато отбелязваме Деня на труда и Международната работническа солидарност потърсихме за коментар Иван Нейков, директор на Балканския Институт по труда и социалната политика и бивш социален министър:

"Това е едно понятие, което сигурно остана в историята, защото младите, на практика почти нищо не знаят, а при старите има поне две гледни точки- за тези, които са били наистина всеотдайни и са работили с мисъл и са създавали добри продукти и такива, които бяха назначавани за герои по чисто партийна линия. Мисля, че и днес има професии, които колкото и странно да прозвучи, полагат изключителни усилия, за да си вършат работата. От години българските медицински сестри са герои на труда, защото продължават да полагат усилия в една наистина нереформирана сфера, в която е трудно да бъдеш непрекъснато на линия."- подчерта Иван Нейков

На 1- ви май разговаряхме и с различни представители на видинското трудово общество. Пламен Димитров по професия е стругар, но предвид липсата на търсене на тази специалност на пазара на труда през годините се е наложило да се преквалифицира към много други работни места:

"Аз мисля, че този ден вече е отживелица. Днес се работи повече от 8 часа, почти навсякъде. Дори и на 1- ви май пак се работи и затова мисля, че този ден е отживелица."- коментира Пламен Димитров.

В Деня на труда и Международната работническа солидарност разговаряхме и професионален международен шофьор от Видин. Росен Йотов вече около 16 години упражнява шофьорската професия, но днес е предпочел спокойствието на родното си място за празниците. Според него всичко се прави за пари и много от семействата на международните шофьори се разпадат, поради тази причина. Големият химически комбинат "Видахим", който даваше хляб на хиляди видинчани в годините на социализма, спря работа през 1998 г. заради натрупани задължения от 69 млн. лева и липса на инвестиционен интерес. Четири години по-късно беше приватизиран за 1 лев и отново включи част от мощностите си. През 2015 г., обаче коминът на ТЕЦ- а на "Видахим" отново спря да дими. Производството спря, а още стотици хора останаха отново без работа. Навремето, обаче в "химията", както я наричаха видинчани, работеха истински герои на труда. Те работеха на трисменен непрекъснат режим и с получаваните си трудови възнаграждения изхранваха своите семейства. Лъчезар Лазаров е един от тях. Днес, вече пенсионер, той с тъга си спомня за онези години:

"Тези, които работят съвестно и не се занимават с глупости, а с това, което им е работата със сигурност са герои на труда. Всички онези, които създават благата, например в момента се ремонтира площада- това са работниците и без тях не може, как иначе ще се ремонтира площада ... Герои на труда е имало, има и винаги ще има."- сподели Лъчезар Лазаров.

Колко важно е трудовото възнаграждение днес и могат ли да се чувстват герои на труда хората, които работят на минимална работна заплата и въпреки това дават всичко от себе си в работния процес- това попитахме още Иван Нейков, директор на Балканския Институт по труда и социалната политика и бивш социален министър:

"Винаги ще има хора, които ще взимат повече и хора, които ще получават по- малко пари. При липса на подходяща квалификация няма как да се очаква голямо възнаграждение."- поясни Иван Нейков

На 1- ви май потърсихме и видинчанин, който от години живее и работи в чужбина. Тихомир Тодоров е от 4 години в Чехия, постигнал е професионално израстване и днес той пожела да сподели празника на труда с радио Видин:

"Четвърта година съм тук и на 1- ви май се почива. Всички държавни предприятия, включително банките и учрежденията почиват. Тези почивни дни са платени. Аз лично не се считам за герой на труда. Според мен човек би трябвало да има нормална работа с нормално заплащане в собствената си държава, но на този етап за мен това в България не се случва и затова съм тук."- коментира Тихомир Тодоров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56