Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 20 процента от българите са бедни, сочи проучване

Снимка: Радио Видин

През 2018 година линията на бедност общо за страната ни e 351.11 лева, средно месечно на човек от домакинство. Това стана ясно от проведено преди дни проучване на Националния статистически институт. Размерът на линията на бедност се запазва, а относителният дял на бедното население намалява с 1.4 процентни пункта в сравнение с предходната година. Това показват данните, които обобщават индикаторите за бедността и социалното включване през 2018 година. Те са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация. Основен източник на статистически данни за пресмятане на индикаторите е ежегодно провежданото наблюдение "Статистика на доходите и условията на живот". Според проведеното проучване, пазарът на труда и икономическата активност са основните фактори, които увеличават риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението. Относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица - 56.1% за 2018 година. Безработицата днес ли е основният проблем за бедните хора- това попитахме икономистът Радослав Георгиев от Видин:

"Притесняващото е че, ако имаме едно нормално четиричленно семейство, в което и двамата родители работят на минимална или малко над минималната работна заплата- автоматично всички попадат под линията на бедност. Това означава, че ние с вече осигурена заетост на гражданите не можем да осигурим нормален начин на живот на семейството ... Когато един човек не иска да работи, обезверен е, тогава по- лесно се приема фактът, че той живее в лишения. Когато, обаче това се случва с хората, които са на работа всеки ден, тогава вече имаме сериозен проблем изобщо с формирането на икономическите процеси в държавата."- коментира Радослав Георгиев.

От 2015 година към основния въпросник на изследването на Националния статистически институт бе добавен и въпросът за етническата принадлежност, като анкетираните сами я определят. През 2018 година най- висок е относителният дял на бедните, сред лицата от ромската етническа група- 68.3%, а най-нисък сред лицата, самоопределили се към българската етническа група- 15.6%. При изключване на пенсиите и останалите социални трансфери в доходите на домакинствата равнището на бедност нараства до 45.2% или с още 23.2 процентни пункта. Според данните за 2018 година, ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22.0% до 29.5%, или със 7.5 процентни пункта. Рискът от бедност при безработните мъже е с 11.8 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени. През 2018 година бедните работещи на възраст от 18 до 64 години е 10.1%- това е нивото и от 2017 година. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование- 66.2%. Делът на работещите бедни с висше образование е 6.2%. Висок е и относителният дял на бедните сред едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години, самотните родители с деца, както и домакинствата с три и повече деца. Попитахме видинчани, посетили съботния пазар в града, как живеят те днес:

"Хората търсят стоки, които са евтини и които са втора или трета употреба ... Официално бедните са 22% иначе са много повече ... Глупави сме, защото търпим да ни манипулират."- коментираха видинчани.

Къде се нарежда българския Северозапад и какво казват синдикатите по темата? Потърсихме за коментар Вероника Ценова, експерт към регионалния съвет на КНСБ във Враца:

"КНСБ не за първи път поставя въпроса за "работещите бедни", чийто доходи не покриват дори и необходимия жизнен минимум, а разделението на бедни и богати е най- сериозно именно в България от цяла Европа. Ножицата става все по- широка и обикновено бедните търсят решение чрез миграция, вследствие на което районите обезлюдяват. Бизнесът пък се изправя пред все по- тежкия проблем с намирането на квалифицирана работна ръка и се създава едно социално напрежение и допълнително разделение в обществото, което не води до нищо хубаво."- каза Вероника Ценова.

Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с двама възрастни и едно дете (12.0%) и в домакинства с двама възрастни под 65 години (13.3%). При едночленните домакинства рискът от бедност при жените е с 16.3 процентни пункта по-висок отколкото при мъжете. Ако в домакинството живее едно лице над 65 години, рискът от бедност е с 24.0 процентни пункта по-висок от домакинство, в което живее едно лице под 65 години, показва още проучването на Националния статистически институт. Какво мислят работодателите и има ли светлина в края на тунела, според тях- това попитахме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"След 50 години работа в една друга система, първоначално социализъм и след това развит социализъм, българското общество така и не може да осъзнае ролята на бизнес сектора, за да реши един генерален проблем. Това е проблемът с нивото на доходите и стандарта на живот. Понеже не мислим предприемачески, имаме много малък дял на предприемачите в България, които създават заетост и осигуряват доходи на тези, за които са поели икономическата отговорност- оттам идва и нивото на нашия стандарт на живот."- коментира Елеонора Негулова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25