Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще намали ли ДДС цените на стоките за потребителите

Преди дни председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова коментира за БНР дали намаляването на ДДС ще намали цените на стоките. Според нея при свободна пазарна икономика няма кой да гарантира това. В разговорът за това с какви данъци трябва да се облага българинът, какви приходи трябва да генерира държавата от тези данъци и по какъв начин те да се разпределят за различните сфери на живота, трябва да влязат и самите граждани. Това, което се предлага всяка година, е разговор на парче, каза Менда Стоянова и подчерта, че разговорът трябва да се води за данъчната система, а не за един или друг елемент от определен данък.
Ще има ли ползи от евентуална промяна на ДДС за някои стоки за бизнес и потребители? Според Менда Стоянова, ако българинът е готов да промени данъчната си система, да въведе по-високо подоходно облагане, да въведе по-високи данъци и такси, тогава, компенсирайки загубата, да намали ДДС за определени стоки и услуги, наистина може да се говори за нещо сериозно, а не за популистки предложения. 

"Когато се говори за намаляване на ДДС на основни стоки, за да бъдат компенсирани загубите в бюджета, трябва да се говори и за увеличаване на други данъци, като тези на коли, имоти и доходи. Еднаквото облагане, означава стабилни приходи, като над 50% от приходите в бюджета са от косвеното облагане. Еднаквото облагане с ДДС означава, че всички плащат съобразно това колкото потребяват. Намаляването на косвения данък означава, че ако паднат цените, то по един и същи начин биха се облагодетелствали и хора с високи, и хора с ниски доходи."- поясни председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Каква е позицията на синдикатите по казуса? С отказа на правителството да използва този много силен инструмент, а именно - данъците, за стимулиране и ограничаване на дадено поведение, всъщност показва тяхното признание за слаба управленска воля и политика, защото ако искаш, ти можеш да наложиш контрол, така че да няма тежки измами, коментира Ваня Григорова, икономически експерт към КТ "Подкрепа" и поясни:

"Разбира се, че трябва да се промени цялата данъчна система, само че нека да не внушаваме на хората, че парите трябва да дойдат пак от обикновения човек. Парите трябва да дойдат от бизнеса, пред когото Бойко Борисов се кле, преди една седмица, че никога няма да пипне техните данъци."

Днес се провежда заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, а според Ваня Григорова, когато бъдат "хванати" големите производители, тогава може да се докаже дали има картел, в който са договорили да не намаляват цените, въпреки че всъщност разходите им са намалели- а това е въпрос на адекватен контрол.
Когато се говори за намаляване на ДДС на някои стоки, цената на хляба е една от болните теми. Продължават дебатите около въвеждането на т. нар "диференцарана ставка" на ДДС за хляба. 

"Ние сме правили искания и коментари и от името на федерацията сме давали до правителството много пъти икономически обосновки за това какво може да се подобри и да се намали като цена, но в България явно нещата около ДДС няма да се променят."- обясни Костадин Георгиев, зам. председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Монтана.

Потребителите са най- потърпевши от непрекъснатото повишаване на цените. Би ли оказало влияние евентуалното намаляване на ДДС и може ли да се очаква поевтиняване на някои стоки- това попитахме видинчани:

"Мисля, че е крайно необходимо да се направи това и се надявам в България най- после да настъпи тази социална справедливост и интеграция между правителство и хора ... Хората правят стачки- ето французите, че са толкова напред навсякъде шест месеца тия жълти жилетки не спират."

Разговаряхме и с Андрей Колев, собственик на фирма, специализирана в производството на машини за полиетиленови продукти в Монтана. 

"Хубаво е да се промени за лекарствата и за храните. Практиката в другите страни показва, че това е положително, но това трябваше да се направи по- рано. Колкото по- рано, толкова по- добре."- каза Андрей Колев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56