Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

53- тата "Гитариада" продължи традицията

9
Снимка: Фейсбук

И това лято съседният сръбски град Зайчар спази традицията- вече е в историята 53- тото издание на най- стария рок фестивал на балканите, "Гитариадата". Всяка година почитатели на рок музиката се събират в едно от източните сръбски градчета, чието население наброява около 40 000 души. След много трансформации през годините отново сърбите показаха, че умеят да опазват и уважават традициите. На сцената на сръбската "Гитариада" са свирили световни звезди като "Терапи", "Гуано Ейпс", "Саксън" "Юрая Хийп" и Били Айдъл. В началото на този година голямата новина беше, че 53- тата "Гитариада" ще бъде открита от легендите "Уайтснейк", но впоследствие организаторите смениха рязко курса и отново възвърнаха някогашния облик на фестивала- само рок групи от бивша Югославия. Заложиха на тази карта и спечелиха. Получи се уникален рок фестивал, съчетан с 23 мотосъбор на мотоклуб "Триумф от Зайчар и тока традицията бе продължена. През трите фестивални вечери на сцената на сръбската "Гитариада" се изявиха изпълнителите Джордже Давид, Влатко Стефановски, Ален Исламович и групите "С.А.Р.С.", "Гоблини", "Ван Гог", "Рибля чорба", "Атомско склонище", "Електрични оргазам" и други. В надпреварата за най- добра демо група на фестивала участваха 10 банди от различни сръбски градове. В крайна сметка големият победител на 53- тата "Гитариада" стана групата "Бендовер" от Белград. Тази година посетителите на фестивала бяха от всички краища на балканите. Дилян Борисов от Видин е за пореден път на "Гитариадата", за да види своите любимци от "Рибля чорба":

"Преди две години организацията беше перфектна, звукът също и се надявам, и сега да е така. Всичко опира до пари и мен лично отсъствието на "Уайтснейк" не ме притеснява."- каза Дилян Борисов.


Йована - 53 Гитариада ЗайчарТони Попиванов, от Видин също посети Зайчар, заради една от любимите си групи "Рибля Чорба", които преди време бяха обвинени от част от феновете си, че са участвали на митинг, в подкрепа на сръбски държавник и политик. Много от гостите на сръбската "Гитариада" направиха първата си крачка към фестивала именно тази година. Сред тях имаше и такива, които продават ръчно изработени сувенири, като спомен от събитието. Йована и нейният приятел също бяха част от тридневния купон в Зайчар. "За първи път сме тук- за първи път в Зайчар изобщо. Ние сме от Тръстеник и тук е много хубаво. Може би имахме малко по- големи очаквания, но и така е много хубаво. За сега сме доволни. Знаехме, че трябва тук да бъдат Уайтснейк и малко сме разочаровани, че това не е така. Ние също обичаме сръбския рок и затова мисля, че Уайтснейк все пак трябваше да бъдат тук, а не в Белград."- сподели Йована.




Доверието на публиката на 53- тата "Гитариада" спечели група "Инфузия" от Братунац, в състав братята Джордже и Мирко Остоич, съответно китара и вокал, и барабани, и техният баща- Райко Остоич, бас китара и вокал.

"Борим се за победата и това е нормално. Що се отнася до публиката харесва ми каква е тяхната реакция. Доста идоли имаме- що се отнася до нашата рок сцена- досто ценим "Ю група", имат доста песни, които харесваме, като например песента им "Одлазим". Също така харесваме и "Морнар" и "Чудна шума". Нямаме никакво музикално училище, а всички сме самоуки и всичко от дома. Различаваме се от нашите връстнициу но приятелите са много добре настроени към нас и непрекъснато ни промотират. Никога не сме имали несъгласия с приятелите си за това което правим, като музика. В училище е същото. Имаме вече записани два диска, но все още нямаме издаден нито един. що се отнася до текстовете и музиката, когато говорим за баща и два сина сто на сто не можем да кажем кой е главния автор на песните ни."- разказаха музикантите от група "Инфузия".

Ален Исламович - 53 Гитариада Зайчар
Звездата на рок сцената от бивша Югославия Ален Исламович бе едно от имената, които направиха запомнящо се участие на Гитариадата в Зайчар това лято. С Ален се срещнахме бекстейдж, минути след неговото представяне на фестивала: "Бая се потрудихме, свирехме добре, жестоко, здраво и публиката го оцени. Видяхте, че започнаха да пеят с нас тези стари хубави песни. Представихме и някои нови песни и видях, че хората добре дишат на тези песни, трябва да мине и малко време да ги преслушат и да купят албумът, който вече е в продажба и се казва "Тайно". Име още доста нови песни, които ще представяме тепърва на концертите, които набързо подготвяме и в Белград, и в Нови сад. На всичките си концерти ще представяме постепенно и новите си песни."- каза Ален Исламович.




Сръбският фестивал "Гитариада" това лято съвпадна и с 23- ия мото събор на мотоклуб "Триумф", а за събитието бяха дошли и доста  представители на мото обществото на българския Северозапад. Разговарях с един от тях, чийто прякор е "Булдога", от Враца.

"На светлинни години сме от тях. Перфектна организация от страна на сърбите- хората ни хранят в къмпинг зоната. Бирата им е хубава и съм много доволен. Миналата година не успяхме да дойдем с моторите, защото дъждът щеше да ни удави, но сега сме с моторите."

На 53- тата "Гитариада" срещнах приятели и от Сърбия, но един от тях присъства винаги на това събитие- това е Иван Цачевич от Ниш, който е китарист и също има своя рок група. Иван говори перфектно български език и с него се срещнахме на входа на фестивала в съботната вечер.

"Първото ми идване беше на 37- та "Гитариада". Чувствам се много добре тук, защото хората са много готини. Трябваше Уайтснейк да свирят тук, защото повече хора щяха да дойдат и фестивалът щеше да се популяризира още повече."- сподели Иван Цачевич

Още един от верните фенове на сръбския рок също беше в Зайчар, пристигайки от толкова коментирания концерт на Уайтснейк в Белград, на който проливен дъжд бе прекъснал събитието. Борислав Павлов е от великотърновския регион на страната ни, но от години живее и работи в София и не пропуска концертите на сръбски рок групи. След уникалното представяне на "Рибля чорба" в петъчната вечер дойде време и за съботния лайв, когато на сцената се качиха още едни легенди на бившата вече Югославска рок сцена - хърватската банда "Атомско склонище". Минути след като те слязоха от сцената успях да се срещна с бас китариста и един от основателите на групата Бруно Лангер- легенда, която даде своя скромен автограф за предаването "Рок общество" по радио Видин. След тридневната оспорвана битка наградата на журито за най- добра демо банда бе присъдена на група "Бендовер" от Белград. А за нас- феновете на сръбската "Гитариада" останаха хубавите спомени за качествени звук и светлина, вкусни плескавици и пенлива бира, както и надеждата за още по- добри емоции на следващото 54- то издание на традиционния Зайчарски фестивал.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56