Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетесата Ирена Цветкова: Осъдена съм не само да пиша, но и да обичам

Снимка: Радио Видин
Днес в нашия северозападен "Калейдоскоп" гостува поетесата Ирена Цветкова. Поводът за нейното идване във Видин е представяне на поредната ѝ стихосбирка "Присъда: Любов".  Усмихната и лъчезарна, по детски радваща се на нашата среща - такава видях Ирена. Тя живее в Плевен. Родена е в близкото градче Тръстеник. След завършване на средното си образование в руската гимназия в град Плевен, продължава да учи предучилищна и начална училищна педагогика във ВТУ "Свети Свети Кирил и Методий". Започва работа като детски учител и продължава да работи тази професия, която ѝ е на сърце. От дете пише. Създава стихотворения, есета, статии. Издава две поетични книги "Невидими сълзи" и "Обречени души". Членува в дружеството на писателите в град Плевен.


Детството
"Детството  остава незабравими спомени и следа завинаги, до сетния ни дъх. В това малко спокойно градче Тръстеник съм се родила, живяла и учила до 7 клас. Ходех на кръжок по изобразително изкуство, участвах в естрадно-сатиричен състав, пеех в групи за народни песни, за туристически песни, за руски песни. Много хубави и топли преживявания имам от семейните празници, събирахме се около трапезата. Баба и дядо бяха любители на старата градска песен. Беше много приятно и задушевно. Играехме много игри навън, на ластик, на фунийки, на жуменка. На днешните деца като че ли им липсва това движение на въздух. Аз бях щастливо дете, тъй като ме обгрижваха не само любящи майка и баща, но и двама дядовци и две баби. Те ме научиха на стриктност, на отговорност, да бъда добра. Тази топлина и този усет към красивото са ми дадени от моя баща и аз съм му благодарна."


Училището

"Аз бях много стриктна ученичка, много пишех, ходех в библиотеките.  Като ученичка съм ходила три пъти в СССР. Два пъти на лагер и един път с моята майка, която беше спечелила една литературна награда. Пазя прекрасни спомени от този лагер с невероятна атмосфера с хиляди деца. Силата ми беше в българския език и литературата.  Към педагогиката се насочих съвсем случайно, исках да следвам журналистика, но не можаха да се осъществят нещата. Записах педагогика в колежа в Плевен. Благодарение на това, че завърших, аз успях да намеря професионалното си поприще. Защото днес разбирам, поезията ми е в кръвта, но с нея не може да се живее. В последната година се случи щастливото събитие - забременях и впоследствие родих моята прекрасна дъщеря Флоранс, която много обичам и е смисълът на живота ми. Съхранила съм детството в мен със сигурност. "


Работата с деца
"Стремя се да съхраня златната среда. Да имат децата респект към мен като учител, но същевременно да не чувстват страх, а да ме чувстват като приятел. Децата дават много топлина, дават заряд, който те мотивира да работиш с желание. Децата са много крехки и когато се подхожда към тях по-грубо, това остава лоша следа в емоционален план, а учителите са хората, които са най-близко до децата след семейната среда. "


Творчеството

"40 години писане, като напоследък пиша почти всеки ден. Писането на поезия е нещо, което ме зарежда положително, изважда ме от сивото ежедневие, спасява ме от проблемите. Пиша за удоволствие, но пиша и от вътрешна потребност, която ме изгаря буквално. Пиша на всякакви теми, по всяко време. Може да съм в градския транспорт, на улицата, вкъщи. Музата ме връхлита и аз сътворявам стихотворения за 10-15 минути. Сякаш някой ми ги диктува. Първата книга "Невидими сълзи" посветих на моя любим татко, Цветко. Той беше голям естет, илюстрациите в книгата са негово дело. При мен желанието да пиша идва като малка искра и се разпалва до буен огън. Релаксирам чрез поезията. "


Животните
"До ден днешен имам котенца вкъщи, грижа се за бездомни кучета, намирала съм много домове за тях, лекувала съм, ваксинирала съм, храня, обезпаразитявам, с каквото мога помагам. За мен животните са в много случаи по-добронамерени от някои хора. Книгата "Обречени души" е издадена през 2017 г в нея намериха място  стихотворения по действителни случаи на животинки в България, починали или малтретирани. Тема, която ме вълнува и до ден днешен. Поводът за тази книга беше случаят с кученцето Мима от град Дряново, на което садист отряза 4-те лапички. Тази книга събуди голям интерес сред хората, които обичат животните. "


Присъда: Любов

"Това е новата ми рожба в книжно тяло, всеки човек според мен е осъден да обича. Аз не виждам нищо странно в това да не сме безразлични и забързани. Може да се обърнем встрани и да подадем ръка. Относно книгата - аз мисля, че съм осъдена не само да пиша, но и да обичам, защото така съм възпитана, това е до възпитание, до ген, до ценностна система. Животът е миг, който ние трябва да изживеем пълноценно, по начин, по който ни прави удовлетворени и щастливи. Важното за мен е да живея достоен живот, да си лягам спокойна, когато залезът ме докосне."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кръгово кръстовище с палми в град Петрич, посочено като пример от вносителя на предложението в инициативата

Нови тротоари, улично осветление и палми са сред предложенията в инициативата "Видин за всички"

От подобряване на уличното осветление и тротоарите до палми на кръговите кръстовища са сред предложенията, отправени от видинчани в инициативата на Общината "Видин за всички" . Общо около 30 предложения са постъпили в администрацията, каза заместник-кметът Мартин Дончев и поздрави жителите на града за проявената активност. Инициативата продължи около..

публикувано на 19.12.24 в 11:45

Доброволци започнаха кампания в подкрепа на нуждаещи се във Видинско

Благотворителна инициатива набира дарения в помощ на нуждаещи се хора в община Видин .  Кампанията, която е под надслов "Доброто съществува", е на неправителствената организация "Национални Бойци За Промяна". В инициативата по повод предстоящите коледни празници може да се включи всеки желаещ до 23 декември, както с материална, така и с финансова..

публикувано на 19.12.24 в 10:44
Богомил Петров при заснемането на филма.

Световен рекордьор от Видин участва в документална лента за историята на българските щанги

Богомил Петров , заслужил майстор на спорта и световен рекордьор, е част от документален филм , който представя славната история на българските щанги.  Именно на видинчанина принадлежи първият български световен рекорд. Поставен е преди 60 години - на 17 май 1964 година, когато той успява да повдигне 140 килограма в сериозна конкуренция...

публикувано на 19.12.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 19 декември 2024 слушаме група "Канзас" с Лондонски симфоничен оркестър

"Канзас" са уникално явление в прогресив рока. Единствен по рода си е и техният 13 студиен албум Always Never the Same от 1998 г., записан с Лондонски симфоничен оркестър. Диригент и аранжор е Larry Baird. Насладете се на оркестрации на класиките Song For America, Dust In The Wind, Hold On, The Wall и др. Слушайте ни всеки четвъртък след..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Как съседи във Видин се оказаха с глоба от Енергото, без да подозират

След ремонт на ел. табло във вход на жилищен блок във Видин, съседи се оказаха с глоба от Енергото за 1600 лева. Твърдят, че нямат вина и търсят правата си. От администрацията на омбудсмана им отговарят, че проблемът с начисляването на корекция на електрическа енергия за минал период е на вниманието на омбудсмана от години и многократно са..

публикувано на 18.12.24 в 16:00

Симфониета-Видин с концерт в подкрепа на "Българската Коледа"

Поредица от концерти в подкрепа на "Българската Коледа" представя Симфониета-Видин . Оркестърът вече гостува в София и Стара Загора. Тази вечер е концертът в Пловдив, а в петък програмата ще бъде изпълнена в Културен център "Жул Паскин" във Видин. Според диригента Петър Димитров именно там ораторията "Месия" от Хендел, която е част от програмата..

публикувано на 18.12.24 в 14:00

Библиотеката в Мездра ще награди изявени читатели

Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева .  "Може да се каже, че беше добра и..

публикувано на 18.12.24 в 13:00