Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изкуството развива туризма

Снимка: Радио ВИДИН

По- голяма сцена и повече места за публиката са осигурени за четвъртия фестивал "Опера на върховете- Белоградчишки скали".

"Прекрасни трибуни имаме, нови, италиански, дарени на Общината и на Софийска опера и балет. Трибуните са с около 650 места. Пълни са. Имаме много масово присъствие от Румъния, Сърбия", каза кметът на Белоградчик Борис Николов.

Една част от туристите, които идват за фестивала в Белоградчик, разглеждат и местните забележителности- Белоградчишките скали, които са едно от чудесата на света и крепостта, нощуват в къщите за гости, хранят се в заведенията.

"Оживява се градът, идват от цяла България. Самият факт, че всичко е ангажирано, по тези къщи за гости няма места, това означава, че идват да останат поне един ден, за да видят красотите... Заведенията със сигурност имат полза, за магазините- не знам... Те са обслужващ персонал към операта и идват хората в магазина... Това е нещо много за Белоградчик, особено в пещера "Магура", така че- добре дошло... Много добра идея е, то друго при нас няма. Само въздух, обаче с въздух не се живее. В началото имаше много посещения, сега някак си затихна...", коментираха жители на Белоградчик каква е ползата от фестивала.

Емилия Петрова е собственик на къща за гости: "Имам резервации. Идват за операта, да. Отиват на операта, спят и на другия ден си тръгват. Фестивалът помага и на местния бизнес."

СнимкаВ Белоградчик бе целият състав на балета. Представиха "Кармина Бурана" и "Дамата с камелиите"- и двете представления за първи път на откритата сцена в двора на крепостта.

"Виждам, че хотелите са запазени от миналата година, значи има интерес към този фестивал и се надявам все повече да се развива. Толкова е красиво, вдъхновено. Балетът на Софийската опера вече има достатъчно голям опит със сцени на открито, така че вече свикнахме с откритите сцени", заяви Сара- Нора Кръстева-  художествен ръководител на балета.



От старта на оперния фестивал, вече четвърта година, с организацията е натоварен зам. кметът Росен Младенов:

"Една от идеите на фестивала е да привлича посетители и зрители, които едновременно със спектаклите, които ще имат възможност да гледат, да разгледат и Белоградчик, да се насладят на, най-малкото на едно кафе и минерална вода, да вечерят, да нощуват. Хората нощуват и в съседните общини. Оказва се, че този фестивал се връща в една емблема за Северозападна България."

Над 5000 са зрителите, които гледат спектаклите по време на оперния фестивал в Белоградчик. Приблизително толкова очакват в града под скалите и тази година. Почитателите на оперното и балетно изкуство от Белоградчик са най- вярната публика:

"Аз не съм ходила, не е това моето изкуство... Ходя редовно, всяка година го посещавам. Вместо да ходим до София, защото тук културният живот е умрял, за нас е добре. Дано да съществува още... Миналата година "Мама мия" беше прекрасно. Сега сигурно на опера ще отида... Ходя на представленията. Тази година "Кармен" съм си харесала..."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56