Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богатството на село Царевец са хората, убедена е Маргарита Петкова

село Царевец, община Мездра
Снимка: Радио Видин


Днес заедно ще посетим  красивото село Царевец, което се намира на няколко километра от общинския център Мездра. Село, което се слави с добива на белия камък, който незнайно защо се нарича "врачански камък".

През 70-те години на 20 век селото е наброявало над 2 000 души, сега те са едва 320. Но това не пречи на жителите му да правят един от най-големите фолклорни фестивали в този край, наречен "Белокаменица".

В селото има няколко човека, които се занимават с животновъдство,  работи кооперация, която обработва земята, фирма за дърводобив, местни кариери за добив на бял камък.

Единственият зидан иконостас в България, църквата

В центъра на селото се е запазила голямата и красива сграда на училището, а в църковния двор стоят една до друга две църкви- много старата църква от 13 век "Свети Никола", която се смята за най-старата на Балканския полуостров с единствения по рода си зидан иконостас, и по - новата строена през 19 век, наречена на името на "Свети Димитър".

Маргарита Петкова, кмет

Спирайки на площада, виждаме голяма група от мъже и жени, които усилено чистят. Сред тях откриваме  и кмета на селото Маргарита Петкова.  По-късно в нашия разговор ми споделя, че нейният принцип е кметът да бъде напред и да дава личен пример. По този начин жителите се подготвят за предстоящия фестивал "Белокаменица“ , който се провежда за четвърта поредна година,  на 31 август.  Ето каква беше атмосферата в село Царевец преди фестивала.

"Подготвяме се за фестивала, боядисваме, метем, чистим, всеки ден чистим… Тук съм по поддръжката. Тук се живее много добре, аз също съм по програма за инвалиди, ние сме производители на село, имаме си и животинки. Искаме да има работа за всички. Пенсионери сме, гледаме си градинка. Ако ни трябва лекар, ходим на Мездра. Горе-доле свързваме двата края. …Екстра сме на село, всичко ни е хубаво, центъра, имаме детски площадки, човек може и с много и с малко. Тук има работа във фермата и дърводобив и каменни кариери."

Маргарита Петкова е кмет първи мандат, кметската работа не й е чужда, преди това тя е работила 10 години като секретар в съседното село Брусен. Тя е човек, който работи за хората, приема критики и се стреми да бъде честна с тях.

"Когато си кмет не е лесно, работи се с хора, на моменти се изисква да вземеш важни решения, трябва да си подготвен, не е лесно, но аз си обичам работата си и я работя. Не се сърдя на хората, защото заслугата е на хората. За да съм тук съм благодарение на тях. Обещала съм да съм честна с тях, открита. Всеки петък тези хора идват да поддържаме селото. Те са моето богатство. Най-важно е кметът да е напред като представител на селото. И тогава и хората ще тръгнат след теб. Аз си обещах, че ще надграждам."

Маргарита Петкова има свой начин на работа, който спазва, а той е  с поведението си да бъде добър пример за своите съселяни. Предстоящи дейности, които не е успяла да осъществи - да се намери инвеститор, който да стопанисва училищната сграда, да се направи еко пътека, която да обхваща старата църква , скалните рисунки, природните красоти и исторически забележителности на село Царевец и така да популяризира родния край.

Войнишки паметник, село Царевец

"Тази година се радвам, че ни одобриха проект по ПУДОС. Той е на стойност 10 хил лв. Ние направихме озеленяването, беседка, барбекю, пейки, алпинеум. И се радвам, че направихме зала за тържества и навес, отремонтирахме и Войнишкия паметник."

Най-хубавото в работата на един общественик какъвто е кметът на едно населено място е радостта и благодарността в очите на хората, смята Маргарита Петкова, кметицата на Царевец. Заедно, преди четири години, жителите на село Царевец решават да направят значим фолклорен фестивал за голяма Богородица, по стар стил, и за празника на каменоделеца.

"Фестивалът го правим четвърта година, решихме, че ще бъде „Белокаменица“ в чест на белия камък, който е царевчански, а не врачански. Започнахме с 250 участника, и сега надграждаме, надграждаме.."

Така го видяхме село Царевец -  устремено към бъдещето, с уважение и любов  към хората, със съхранение на историческите дадености и с  поклон към българските традиции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10