Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1000 лева минимална работна заплата?

Снимка: Радио Видин

Синдикатът КТ "Подкрепа" ще поиска в бюджета за 2020 г. да бъде заложена минимална работна заплата от 1000 лв., тъй като това минимално възнаграждение към момента отговаря приблизително на производителността на труда. Това каза преди дни икономическият съветник на синдиката Ваня Григорова, която участва във форум за правата на командированите работници, организиран от синдиката. Осъществимо ли е подобно предложение? Според Ваня Григорова управляващите няма да се съгласят с подобно предложение, защото преди последните парламентарни избори дори е било записано замразяване на минималната работна заплата и само извънредните избори са били повод правителството да промени намеренията, за да "съблазнява българските работници”. Заплатите в България са около една четвърт от средноевропейските, а производителността на труда в страната е около 50% от средноевропейската, каза още Ваня Григорова:

"В момента няма такова официално предложение. Още през 2017 година ние настоявахме за 1000 лева минимална работна заплата, в рамките на 2 до 3 години. Ние имаме една четвърт от средната покупателна способност на европейците, а произвеждаме една втора. За да стигнем тази една втора и да съизмерваме това, което произвеждаме, с това което потребяваме това просто трябва де с случи- трябва да се увеличи почти двойно минималната работна заплата." 

Според Ваня Григорова въвеждането на минимални заплати по браншове би позволило в отделни сектори заплатата да бъде дори по- ниска от настоящата, тъй като няма да има минимум, от който да започват преговорите и тогава всичко би било позволено. От КТ "Подкрепа" искат минимални заплати по браншове, но само ако се запази националната минимална работна заплата. Ваня Григорова обясни, че да се премине към минимални заплати по икономически сектори е предложение на КТ "Подкрепа" от минимум десет години, но за синдиката е неприемливо искането на бизнеса да няма национална минимална заплата. Какво казва бизнесът по темата? Разговаряхме с Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата:

"Отдавна разговорът се върти около идеята, че минималната работна заплата трябва да се върти около нещо истинско и фактическо, от някаква формула, която дава някакви цифри. Най- важният параметър на минималната работна заплата е производителността на труда. Винаги се концентрираме върху едни проценти и цифри и не гледаме други проценти и цифри, които според мен са в основата на целия проблем."- коментира Красимир Кирилов. Искането на работодателите да няма национална минимална заплата, а само минимални заплати по браншове подкрепи и Малинка Башлийска- председател на Областния съвет на "Съюз на пенсионерите 2004- Видин":

"Това е едно изхвърляне- никога не съм поощрявала минималната работна заплата като категория. Това не е оценка на квалификацията и на труда на хората."- каза Малинка БашлийскаВидинчани не вярват на подобно предложение и то не е осъществимо- това показа анкетата ни:

"Кое предприятие работи, за да ги има тия пари ... Мисля, че подобно предложение не е осъществимо, така изведнъж- може да се помисли за по- малък процент."- коментираха видинчани.

Механизмът за определяне на минималната работна заплата е доста сериозен процес и ако не бъдат достатъчно добре преценени всички детайли може да се стигне и до бойкот от страна на работодателите и замразяване на редица плащания. Разговаряхме с Радослав Георгиев, икономист от Видин:

"Когато не е изработен размерът на работната заплата, това води до невъзможност на въпросния работодатели да изпълни изискванията и той започва порочни практики, по- малко часове работно време, за да спестява данъци и осигуровки."- коментира Радослав Георгиев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56