Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериозните кутии - покупка на шанс, оказваща се лъжа

Кога имаме право на рекламация?

Снимка: Радио ВИДИН



Измама с мистериозни кутии като част от забавна игра залива интернет. Търговци предлагат кутии с изненади срещу сериозни суми, но вместо обещаните подаръци - в тях обикновено няма почти нищо. Вместо предполагаемите закупени скъпи стоки, измамените получават евтини фалшиви продукти. Избягвайте подобни оферти, съветват от асоциация "Активни потребители". Комисията за защита на потребителите трябва да намери доказателства, за да обяви тази практика за нелоялна, казва директорът на асоциацията Богомил Николов:

"Мистериозната кутия е нов вид търговска практика, която разчита на изкушението на потребителите да получат нещо скъпо срещу малко пари. Организаторите определят минимална гарантирана стойност - т.е ти казват, че за 10 лева вътре ще намериш нещо скъпо. Обикновено следва изненада - отваряш и вътре има кабел, химикал или нещо дребно, струващо 0.50 лева. Ако се обърнете към търговеца и го питате, защо ви е измамил, той ще ви отговори, че цената е реална. На здрав разум съветвам да разчитат потребителите. Да не се подвеждат. Не е ясно колко пъти в тези кутии може да се появи скъп предмет. Бъдете умни и внимателни. Комисията за защита на потребителите ще се нуждае от няколко месеца, за да издаде заповед за забрана".

През последната година в КЗП са постъпили приблизително 4 хиляди жалби, свързани с покупки онлайн. Модата наречена “mystery box” тръгва от големите световни сайтове за продажби и достига до малки съмнителни групи в социалните мрежи у нас. Предлаганите кутии са в различни варианти за мъже и жени, и на различни цени. 

Пазаруваме ли онлайн, съществува риск да не останем доволни от получения продукт. Имаме право на рекламация при всяко несъответствие на стоката с договореното от нас, включително за стоки втора употреба, когато след доставката, при първоначалния преглед или при съхранението, монтажа, изпитванията или експлоатацията са открити несъответствия с договора за продажба. Като потребители имаме право да предявим рекламация на стоката или услугата, независимо от това дали производителят или търговецът ни е предоставил търговска гаранция на покупката. 

Законовата гаранция ни дава право да направим рекламация на стоката."Имаме срок за връщане на даден срок без да посочваме причина - 14 дни, когато сме купили стоката онлайн или извън търговския обект. Четете закона, защото потребителите се смятат за измамени. Пак повтарям: когато пазаруваме онлайн или извън обекта. Втори важен момент е, когато купим стока, която е дефектна. Тогава имаме право на рекламация - тя се предивява в търговския обект или в магазин на веригата. Търговецът е длъжен да регистрира тази рекламация - дали е основателна и дали ще я удоволетворят, това е друга тема. Имаме право на ремонт или на замяна в 30-дневен срок. Ако е невъзможно поради някаква причина - имаме право да си получим парите обратно или пък да уговорим отстъпка от цената. Потребителите трябва да се обръщат към търговците добре подготвени".

При подаване на рекламация задължително прилагаме и документите, на които се основава претенцията.

"Трябва да бъде пазен документът, с който е придобита стоката - касова бележка, квитанция от карта, платежно нареждане. Търговецът с пълно основание ще откаже рекламация, ако не му бъде представен документ. Търговците често не удоволетворяват дадена рекламация, казвайки че причината за дефекта е потребителят. Такива спорове са чести, трудно се установява истината".

Правото да предявим рекламация произтича от законовата и евентуално от търговската гаранция, с която е защитена покупката на потребителска стока.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15