Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на архивиста гостуваме на "Държавен архив" - Видин

План на Видин от 1730 година се пази в архива

3
Снимка: Радио ВИДИН

Архивистите в България отбелязват професионалния си празник. Началото на националната архивна система се поставя с Указ от 10 октомври 1951 г. на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд. Архивите съхраняват документи на държавни, общински учреждения, предприятия, нестопански организации, а също и на изявени личности, които са се занимавали с наука, изкуство, спорт и др. Стремежът на Архивите е да се запазят важните документи за историческото ни развитие, подчерта началникът на "Държавен архив" - Видин Светлана Кръстева.


"И да ги предадат на идните поколения, за нуждите както на изследователите- историци, така и на гражданите, които трябва да защитят свои права, интереси, имоти или да напишат история на своя род, например. Видинският архив съхранява документация на общини и кметства от видинска област. Тези документи след като мине оперативното им значение, се предават в държавните архиви. В архивите се съхраняват и регистри по гражданското състояние. Срокът за тяхното съхранение в общините е 120 години, предстои регулярно да получаваме документи от общините в областта. В нашият архиви по стечение на обстоятелствата се съхраняват регистрите за раждания, умирания, женитби на нашите западни покрайнини или селищата, които вече не са на територията на България. Много хора доказаха имотите, които са притежавали преди колективизацията в края на 40-50 години на 20 век и на базата на документите доказаха своята собственост. Същото стана с реституцията, национализирани предприятия, сгради. Също така много родови и краеведчески изследвания се правят за историята на развитието на селищата. Издадоха се през последните години доста книги, има такива книги за Милчина лъка, Тошевци, Бранковци, Салаш. Когато човек знае предците му с какво са се занимавали, също може да намери следите за тях в фондовете на архивите. Разнопосочни са сведенията, които ние може да предоставим."


Най-често в Държавен архив - Видин се правят справки за строителни разрешения, за проекти на жилищни сгради, комплекси и др. Увеличава се и броят на хората, които търсят своите родови корени, посочи Светлана Кръстева:


"Търсят свои предци, които са участвали във войните. В тази посока Държавна агенция "Архиви" целенасочено работи и за създаването на своите сайтове "Войните на България", с представени документи за Сръбско-Българската война, за войнте 1912, 1913, за Първата и Втората световна война, могат да се намерят списъци на наградени, загинали и др. Съхраняваме и произведения на изобразителното изкуство. Наши лични фондообразователи са видински художници. Съхраняваме произведения на Художествената галерия във Видин, документи на Историческия музей. това са институции на които съхраняваме учрежденските документи. Имаме фондове на архитекти, музиканти, композитори, целият живот, който ни заобикаля."


Кои са най-ценните документи, материали и произведения на изкуствата, съхранявани в архива във Видин? 


"Всеки документ, който постъпва за държавно запазване, постъпва, защото е ценен. За всеки човек най-ценен е документа, който на него му трябва. Най-старият ни документ, който е със статут на "уникален" това е един план на Видин от 1730 г. запечатал вида на града, какъвто е бил тогава. През последните години постъпиха много интересни произведения на изкуството. Едното от тях е картина на известният видински художник от миналото, известен и с името "поетът на Дунав"-Тихомир Коджаманов, тя ни бе подарена от дарителя Румен Манов и представлява рисунка на Видин с изглед към река Дунав. Съвсем наскоро получихме една колекция рисунки на Мони Аладжемов, известен от миналото сценограф и художник, с произход от Видин."


Практика на видинския архив е периодично да се срещат с гражданството по различни поводи, дали за представяне на дарение или откриване на изложба, фоайето дава тези възможности и често се представят архивните съкровища, допълни Светлана Кръстева.


За днешния празник видинския архив е подготвил изложба- албум, с архивни снимки и документи за Трети пехотен Бдински полк.  Документалната експозиция "Памет за Трети пехотен Бдински полк" ще бъде открита от 17:00 часа. По време на церемонията ще бъдат отличени последните дарители на архива, а след това ще бъдат поднесени цветя на паметника на Бдинци на централния площад във Видин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46