Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са новите будители!

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Ден преди Деня на народните будители нека се опитаме да открием новите будители. Да погледнем и назад в историята, за да видим наистина ли българина е с будителски дух. Денят на народните будители възниква в трудното време на духовна разруха след Първата световна война. В такъв момент българите избират опита на своето общество. Те се вглеждат към най-светлите имена на българското духовно минало. Търсят съприкосновение с онези, които в трудно и безперспективно време с мощта на своята мисъл са връщали равновесието и духовната стабилност на българите.


Като цяло българинът носи будителски дух. Той го изразява с огромното си желание за свобода и независимост. Превратностите на съдбата поставят така нещата, че всеки един период от историята има своите герои. Според историка от врачанския музей Красимир Григоров българинът още по време на освободителната война е показал с действията си, че носи този борбен но и будителски дух:


"...Българите активно се включват в подпомагането на руските войски по време на освободителната война. Това показва жаждата им за свобода и независимост...Не само опълченците, но и обикновените граждани помагат с каквото могат. Продават стоките си на ниски цени, а и в много случаи ги дават и без пари..."


Обединен от една цел наистина, българския народ е с будителски дух. И такъв народ е горд, че има такъв празник. Такава е нашата българска съдба- неведнъж се е налагало да възкръсва българщината от пепелищата на робства и разрухи.
 

Димчо Георгиев е председател на Патриотичен клуб "Бдинци". С дейностите, които правят, те наистина са пример за това как да запазят българския дух жив:


"Ние наистина сме обединени от това да напомняме на младите хора за славното ни минало...Трябва да търсим новите будители..."


Иво Иванов също е член на патриотичния клуб и води и негов в Брегово- "Тимошки хайдути". Според него героизма на някогашните будители е недостижим, но и в днешно време трябва да се стремим да напомняме непрекъснато за тях. 


По повод обявяване празника за общонационален, през 1923 година министър Стоян Омарчевски казва:


"...Първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот...Министерството на народното просвещение определя деня 1 ноември, деня на св. Йоан Рилски за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в култ на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини, водеха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура, да вдъхновим младежта чрез техните светли образи към народни и културни идеали."


През 1945 г. честването на празника е отменено. Въпреки това традицията остава запазена в паметта на българския народ. В много селища на България този ден се отбелязва неофициално: например в района на град Пирдоп на този ден учениците от началните училища изработват фенерчета с изписани букви от българската азбука, осветени отвътре и дефилират пред обществото на селището, облечени тържествено, в много случаи с народни носии.

Ангел Ангелов, който обича българското и го предава на много деца в къщата на хляба в Копривщица смята, че днешните будители ги няма:

"...Няма ги будителите. Те не са комерсиални...Обществото има други ценности...Невинните деца утре ще бъдат украсени с надгробни знаци за Хелоуин...Това е гротескно и грозно...Загиваме като нация..."

Според видинчани новите будители са смачкани от битовите проблеми, а би трябвало да водят младите хора.  

1 ноември е една от най-светлите дати в българския календар - Ден на народните будители. Но в календара на Лом тази дата свети с допълнителна светлина, защото 1 ноември е и бойният празник на славния Втори ломски конен полк. На този ден преди 89 години - през 1930 г. ,  войниците и офицерите от Лом освещават монумента в двора на казармата си, издигнат в памет на 67 техни другари, загинали за свободата и обединението на Родината. На 1 ноември в 10,30 часа пред входа на казармите в Лом се организира поклонение пред паметта на Втори конен полк. 
Историята на славното военно формирование ни припомня Любомир Йорданов от Инициативния комитет за възстановяване на паметника в Лом- чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23