Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алексей Александров, кмет на Винище: "Човек постига целите си, ако е деен и хората му вярват"

9
Снимка: Радио Видин

Дойдох от Монтана в родното село на баба ми и дядо ми и останах. Хората ме избраха за кмет, и така вече 7 мандата, започна разказа си кметът на Винище, Алексей Александров:

"Обичам това място и правя всичко по силите си за възраждането му, макар че не винаги е лесно. В началото ентусиазмът ми бе много по-голям, защото бях млад и мислех, че няма невъзможни неща. Сега леко съм се приземил, но все още мисля, че човек има ли желанието, работи ли усърдно и не изменя ли на принципите си, няма как да не успее. И така- има ли човек желание и зад себе си хора, които му вярват, постига целите си. Това за което мечтаем, обикновено става много бавно и трудно, и съм благодарен на общинския кмет Златко Живков, че ми повярва и се е ангажирал с каузи ни. Няма как да не спомена тук и най-големият ни дарител- Кирил Маринов, който е роден във Винище, а днес живее във Франкфурт. Той е човек с много голямо сърце и истински родолюбец. Напуснал е България през през 1947-ма година, но не е забравил корените си и винаги ни е помагал. За разлика от него, аз не мога да се примиря с нещата , които се случват през последните години в Северозапада и винаги съм се възхищавал на оптимизма му за бъдещето на този край. Каквито и намерения да имаме, винаги е заставал зад тях и помага.
Що се отнася до живота в селото, аз мисля, че голяма част от ежедневието на хората дори тук на село, минава в обществените институции. Затова ремонтирахме сградата на кметството, където се намира и местното читалище.  Обновената вече сграда през септември бе открита лично от кмета на Монтана Златко Живков. Ремонтът трая 3 месеца- подменен бе покривът, обновени бяха всички помещения и салонът за концерти и събрания, поставена бе и нова дограма, нов под, монтирано бе ново осветление. В сградата също така се намират здравната служба и пощата.

Аз като кмет не мога да създавам работни места. Моята задача е да създам предпоставки за разкриването им. Във Винище се гордея, че има два работещи цеха - колбасарски и дърводелски, както и един земеделски производител, които дават работа и безработицата тук клони почти към нулата...

Хората в селото ми оказват пълно съдействие при реализирането на целите. Сега ще открием и един младежки клуб, защото смятам, че младите наистина трябва да си останат в селото, защото те са бъдещето ни."

Селото е едно от малкото населени места в страната, където не само са запазили символите от социализма, но и те са редом с новите, построени в периода на демократичните промени. Такъв е случаят с т.нар. Паметник на помирението. 


"Идеята за него дойде спонтанно. Със старите кметове на селото решихме да издадем книга за селото и животът в него от миналото до днес. Направихме проучванията и решихме да изградим и един паметник на всички онези жители на Винище, които по една или друга причина са дали живота си за Родината. Така и направихме- издирихме имената на загиналите през Първата и Втората световни войни, емигрантите от селото и онези, които без значение от обществено-политическия строй са допринесли за развитието му. Така тачим паметта на предците си. Засега не съм чул някой друг кмет да е направил такъв паметник на толерантността. Ако ние всички се обединим и работим за една обща кауза, мисля че България ще стане много добро място за живеене. Да не говорим, че тогава и младите ще се върнат от чужбина, където е и дъщеря ми...

Часовниковата кула срещу паметника също е изградена по моя идея. Чудех се как да бъде запомнена датата 1 януари 2007 година, когато България стана член на Европейския съюз. Реших това да е часовник на кула, който да отчита времето на България в ЕС. Тук отново ни помогна Кирил Маринов, който много хареса идеята. Нищо , че сме в Северозападна България и ползите от членството ни в ЕС трудно се забелязват, но важното е, че се борим да ни забележат...


Какви социални услуги ползват социално- слабите жители на селото, кога и как бе възстановена старата църква, интересни факти за миналото и настоящето на Винище и съветите на Кирил Маринов за успех в живота- чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00