Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва с болничните

Снимка: Радио Видин

В края на миналата седмица една информация разбуни общественото пространство. Първият ден от отпускът по болест ще е за сметка на служителя и няма да се заплаща нито от работодателя, нито от държавата- това решиха управляващите на коалиционен съвет. Новата мярка трябваше да влезе в сила от 1 януари и да е като промяна в Закона за бюджета. Представители на едрия бизнес от години искат сериозно затягане на режима за болничните с мотива, че има големи злоупотреби с издаването им. Според тях много служители си събират отпуски и празнични дни по този начин. Синдикатите пък виждат в евентуалното ограничение "заробване" на трудещите се и от това ще пострадат тежко, особено майките на малки деца, на които се налага често да отсъстват от работа. Работодателите напомниха, че преди години, когато беше въведено първите три дни да се плащат от работодателя, една от целите бе да се реши този проблем чрез контрол от работодателя върху работниците, но това явно не се получи. И така миналата седмица на коалиционен съвет бе взето решението, първият ден от болничните да е за сметка на работника. В тези мрачни дни, като че ли работещите отново се сетиха за синдикатите, които вечно обвиняват в бездействие. Въпрос на време ли беше това да се случи? Потърсихме за коментар Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Няма как да не ни потърсят, тъй като ние сме организациите, които можем да го направим. В крайна сметка, колкото и недоволни да са работниците като отделни гласове, най- силно се чува гласът на обединения работник, а това са синдикатите ... Премиерът не се отказва- той отлага това решение, както и поредица решения очевидно, които са за ТЕЛК- овете. На заседанието на двата стачни комитета на КНСБ и КТ "Подкрепа" беше взето решението, че ние протест ще правим. Ще поставим на дневен ред и останалите социални мерки, които настояваме от години да се случат. Това ще се случи до края на този месец. Трябва да имат време и структурите ни в страната да съобщят на нашите членове, но най- вероятно датите ще са 27 и 28 ноември."- каза Ваня Григорова.

Синдикатите няма да отменят подготовката си по отношение на протестите, заяви и председателят на стачния комитет на КТ "Подкрепа" Любка Георгиева. През всичките тези години ние много пъти сме вярвали на думи и в следващия момент се оказва, че за пореден път са ни подхвърлили една идейка. Този път сме решили, че ние ще продължим с нашата подготовка, каза още тя. На пресконференция във Видин вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Чавдар Христов заяви, че няма такова понятие като "фалшив болничен лист" и трябва да се търси конкретна отговорност на лекарите или лекарските организации, които са го издали.

"Съществува нормално издаден от оторизиран субект наречен "лекар" или "лекарска комисия" документ, акт, който удостоверява, че лицето, за което се отнася е заболяло от някаква болест и защото е заболяло лекарят определя в следващите няколко дни това лице да ползва отпуск, поради временна нетрудоспособност."- обясни Чавдар Христов.

Във втория ден на новата седмица дойде и добрата новина за всички работещи българи. Съобщи я лично премиерът Бойко Борисов. Той заяви че няма да подпише подобни промени, призова за по- високо самосъзнание и уточни, че въпросът ще бъде обсъден на Националния съвет за тристранно сътрудничество. В крайна сметка, обаче кой бе вносител на това предложение на коалиционния съвет- така и не стана ясно. Потърсихме Росен Живков, народен представител Видин от коалиция "Обединени патриоти":

"Всъщност предложението е на ГЕРБ, на 100%, защото ние нямаме такова предложение, вписано в коалиционното споразумение. Ние имаме за повишаване на пенсиите, в периода на мандата на правителството да станат 300 лева до края на мандата."- уточни Росен Живков

Какво казват работодателските организации, след като промените бяха отменени. Някои бяха "за" направените предложения, други обаче бяха "против". Кой все пак трябва да плаща отпускът по болест на работещите българи? Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата.

"Позицията на търговската палата е изцяло, в подкрепа на това, че работодателите не трябва да плащат нито ден от болничните на работниците. През 2009 година беше договорена временна мярка, която да подпомогне по някакъв начин кризата, в която бяхме изпаднали ... Ние смятаме, че след като веднъж тези разходи са заплатени, както от работниците, така и от работодателите и са влезли в държавния бюджет, то контролните органи трябва да направят всичко възможно да упражняват контрол и да няма проблем с тези плащания."- каза Красимир Кирилов.

Потъпкани ли са правата на работещите с промените, които бяха подготвени от коалиционния съвет през миналата седмица- това попитахме и видинчани.

"На мен ми се налага доста често, имам деца, които са под три години и много често боледуват. Според мен е важно болничните да се изплащат от първия ден сто процента ... Срещам разбиране, но имам приятели, които живеят в по- големи градове и там наистина има проблем с работодателите."- коментираха видинчани.

В крайна сметка ръководствата на двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа" се обединиха от обща кауза- Национален протест в края на месеца с искания, сред което и това за изплащането на болничните, а за председател на стачния комитет бе избран секретарят на КНСБ Тодор Капитанов

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45