Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да има в България ферми за добив на ценни кожи?

2
Снимка: Фейсбук

Национален протест се провежда днес в София, с искане за забрана на фермите за кожи на животни у нас. "Световен ден без кожи" е мотото на гражданската инициатива, която започва в този час пред Народното събрание. Пламен Коцев разговаря с Петя Алтимирска, председател на Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията".

"Националната гражданска инициатива беше за забрана на добива на ценни кожи в България. Тя стартира в началото на миналата година и само за 3 месеца бяха събрани 51 хиляди подписи на български граждани. Те бяха внесени в народното събрание с искане да се обърне внимание на този въпрос и да се създаде законопроект за промяна на законодателството, така че да няма такива ферми в България. В много други европейски страни това вече е факт. В България този бизнес съществува , едва след като в Европа започнаха да го забраняват. Това е един упадъчен и неетичен бизнес, който другите европейски страни отхвърлят, а ние го приемаме с широко отворени обятия и му даваме възможност да се развива. Законопроекта беше внесен началото на септември от 13 депутати, така че той вече е в народното събрание и предстои да бъде гласуван. Ако влезне в сила от 1 януари 2021 година в България не трябва да има въобще такива обекти за кожи. Обектите за кожи са тези, в които се отглеждат животни единствено за да им бъде взета козината. Това не са зайци, пилета, овце или крави, а са диви животни, който са вкарани в клетки и се одират за да им се вземе само кожата, а останалото се унищожава. Още от лятото ние обявихме, че непрекъснато ще правим събития и ще напомняме за това, че гражданското общество и хората, които искат тази промяна да се случи, наблюдаваме този процес и ще правим събития докато забраната не влезне в сила. Много важно е да се правят тези събития и да бъдат забелязани най- вече от институциите и от народното събрание, защото забавянето коства стотици хиляди животни, които са абсолютно невинни.", каза Петя Алтимирска.

Миналата седмица, пред седем български посолства в седем европейски столици - Лондон, Братислава, Рига, Киев, Хелзинки, Сараево и Загреб , няколко големи организации за защита на животните, изразиха с демонстрации подкрепата си за забраната на фермите за ценни кожи в България. Чрез плакати и писма до посланиците, те изпратиха призив, с който да напомнят, че предстоящата промяна ще бъде огромна крачка за животните и за всички хора, не само в България, които не подкрепят убиването на животни за несъществени човешки нужди. Това обясни още Петя Алтимирска от Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията".


В Северозападна България няма регистрирани ферми за животни, отглеждани заради техните кожи. Какво обаче мислят видинчани и подкрепят ли инициативата- това проверихме в анкета:

"Да, подкрепям протестите. Аз, ако имам такива продукти, то те са 1 или 2 и то е по някаква случайност. Като материя е по- качествено, но нека еко-то да бъде на мода ... Не е хуманно да се убиват животни само заради кожите. Ако имах възможност със сигурност бих отишъл в София, за да подкрепя протеста. Не мога да кажа дали бих си купил със сигурност, но начинът по който се получават не е хуманен и аз съм против това ... Те правят изкуствени мигли от кожите на норките ... Бихме подкрепили протеста, защото не трябва точно такива животни да се избиват по такъв начин и да се съхранява само козината от тях, за да служат на някои "кифли" да им пърхат миглите."


Вместо да унищожаваме животни, които еволюират от хиляди години, за да могат да оцелеят като вид, с цел да задоволим глезотиите си, ние можем да произвеждаме дрехи от растения и храсти като коноп, без да нарушаваме баланса на еволюцията. Дрехите са, за да ни топлят и предпазват, а не за да се накичим с тях само за да покажем на останалите колко сме красиви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00